Ana sayfa Gündem 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Temelleri Atılıyor

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Temelleri Atılıyor

0
PAYLAŞ

1915 Çanakkale Köprüsü‘nün temelleri bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım‘ın katılımlarıyla bir törenle atılacak.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Çanakkale 18 Mart Stadyumu ile Şehitler Abidesi‘nde düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi ile Çanakkale Köprüsü, Malkara-Çanakkale Otoyolu temel atma törenlerine katılması bekleniyor.

Çanakkale Zaferi‘in 102. yılında boğaz, bir köprüyle taçlandırılıyor. 2023 yılında tamamlanması planlanan köprü dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliğini taşıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bu köprü neden önemli? Birincisi Avrupa‘yı Asya‘ya dördüncü kere kıta aşan bir proje ile bağlamış olması hasebiyle çok önemli. Ancak deniz altından Marmaray ve Avrasya‘yı da düşünürseniz biz, altıncı kere kıta aşan bir proje yapmış olacağız ki herhalde Türkiye dışında başka bir ülkeye nasip olmaz. Köprü ile Malkara’ya kadar 101 kilometre otoyol da yapmış oluyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü artı bağlantı otoyolları, Osmangazi Köprüsü artı bağlantı otoyolları ve 1915 Çanakkale Köprüsü artı bağlantı otoyollarıyla Marmara Denizi etrafında bir ring oluşturacağız. Bu ring de tüm bu coğrafyanın, ülkemizin çok önemli bir nüfusunun ve ticaretin çok önemli kısmının, sanayinin, endüstrinin çok önemli bir kısmının gerçekleştiği bu coğrafyada hem yaşayanların hayatını kolaylaştıracak hem de bu coğrafyadaki sanayinin, ekonominin daha da büyümesini sağlayacak.” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız