Ana sayfa Gündem 25 Şubat Sinema ve Sanat Dünyası İçin Ne İfade Ediyor?

25 Şubat Sinema ve Sanat Dünyası İçin Ne İfade Ediyor?

0
PAYLAŞ

Muhtelif yılların 25 Şubat gününe rastlayan tarihlerinde sanat ve sinema dünyasından kimler hayata gözlerini yummuş, kimler dünyaya gelmiş, neler olmuş öğrenmek için gelin, listeye birlikte göz atalım…

Sabahattin ALİ

‘Kaleminden kimi zaman bal, kimi zaman zehir damlatan bir yazar…’

Türk romanın üstatlarından biri olan Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 tarihinde doğmuştur. Realist tarzı ve anlattığı çarpıcı gerçeklerle okuru hikayesiyle adeta tokatlayan Sabahattin Ali, edebi yaşamı boyunca üç roman yazmıştır.

Bu romanlar İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf‘tur. Yazmaya hikayelerle başlayan Sabahattin Ali’nin Değirmen ve Kamyon gibi önemli öyküleri de mevcut.

Sabahattin Ali son olarak trajikomik bir olayla gündeme gelmişti. Herhalde Kürk Mantolu Madonna‘yla şarkıcı Madonna‘yı karıştıran sözde televizyoncuyu kimse unutmamıştır.

Aydemir AKBAŞ

’25 Şubat günü doğan sanatçılardan biri de Aydemir Akbaş…’

 

Sinema hayatına 1964 yılında Atıf YILMAZ tarafından yönetilen Keşanlı Ali Destanı filmiyle adım atmıştır. Türk sinemasının batmaya yüz tuttuğu, yapılan filmlerin gişelerde dibe vurduğu bir dönemde Türk Sineması’nı ayakta tutabilmek adına erotik film furyası çerçevesinde çekilen filmlerde de rol almıştır.

Yüzü aşkın filmde oyunculuğunu sergileyen Aydemir Akbaş, yedi kez de yönetmenlik koltuğuna oturmuştur.

Doğum günün kutlu olsun, büyük usta…

George HARRISON

‘Ünlü Rock grubu The Beatles’ın gitaristi George Harrison…’

John Lennon, Paul McCartneyRingo Starr ve George Harrison İngiltere’nin Liverpool kentinde bir araya gelerek The Beatles grubunu kurmuştur. Giyim tarzları ve yaptıkları müzikle 60’lı ve 70’li yıllara grup olarak damgalarını vurmuşlardır. Ayrıca, George Harrıson’da 25 Şubat‘ta doğan ünlü sanatçıların arasında.

Phelps Kardeşler

‘1986 Şubatı’nda doğan ikizler, beraber Harry Potter filminde rol aldı…’

İngiltere’de doğan ikiz aktörler; Harry Potter serisinde, yine ikiz olan Fred ve George Weasley kardeşleri canlandırmıştı. Phelps kardeşler serinin ‘Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘ filminin galası için 2007 yılında Levent’teki Kanyon Alışveriş Merkezi’nde bulunmuştu.

Erland JOSEPHSON

‘İsveçli önemli aktör ve sinema sanatçısı Erland Josephson…’

Ingmar BergmanAndrey Tarkovski ve Theodoros Angelopoulos ile yaptığı filmlerle uluslararası çapta başarıya imza atan Erland Josephson, İsveç’in önemli sinema sanatçılarındandır. 1986 yılında rol aldığı ‘Kurban‘ adlı sinema yapıtı sayesinde aldığı 22. Guldbagge Ödülü’yle sinema kariyerinde önemli bir başarı elde etmiştir. Erland Josephson’un ise ölümü 25 Şubat’a rastlar.

Remzi EVREN

’25 Şubat 1957’de dünyaya gelen Remzi Evren geçtiğimiz sene hayatını kaybetmişti…’

Türk sinemasının önemli emektarlarından biri olan Remzi Evren, hayatının sonuna dek birçok sinema filminde rol almıştır. Usta oyuncunun oyunculuk yaptığı filmlerin isimlerini yazmaya çalışsak, sayfaya sığmayacak. İyisi mi siz Vikipedi’yi ziyaret edip ustanın filmografisine bir göz atın…

Kaynak:

tr.wikipedia.org/wiki/Remzi_Evren

Neslihan YELDAN

‘Doğum günü 25 Şubat olan oyunculardan biri de Neslihan Yeldan…’

Ne kadar kadınların yaşını zikretmek ayıp olsa da, özür dileyerek bu hataya düşmekten kendimi alamayacağım. İçinde bulunduğumuz gün itibarıyla ünlü oyuncu 48’inden gün almış bulunuyor.

Doğum günün kutlu olsun Neslihan Yeldan…

Neslihan Yeldan’da sinema ve tiyatromuzda önemli yer tutan sanatçılardan biri. Ünlü tiyatrocu birçok sahnede, birçok önemli oyun için farklı karakterleri canlandırdı. Bu önemli oyunlardan birkaçı ise, Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?, Otogargara, Arapsaçı…

Ünlü oyuncu; Organize İşler, Bir Demet Tiyatro, Kuzey Güney, Kiraz Mevsimi, Kavak Yelleri gibi önemli dizi ve sinema projelerinde yer almıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız