Ana sayfa Gündem 15 Temmuz’da Şehit Düştüler, Başkent’i Düşürmediler

15 Temmuz’da Şehit Düştüler, Başkent’i Düşürmediler

0
PAYLAŞ

Yeni Şafak Gazetesi Muhabiri Yasemin Asan, 15 Temmuz’un hemen ardından acıları taze ailelerle görüştü. DEKMEB tarafından yayınlanan ‘15 Temmuz’da şehit düştüler, Başkent’i düşürmediler’ adını verdiği kitabında Asan, meşakkatli bir çalışma sonucu topladığı 15 Temmuz şehitlerinin hikayelerini birinci ağızdan anlattı, şehit yakınlarının duygu ve düşüncelerini aktardı.

89 SİVİL ŞEHİDİN AİLESİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

15 Temmuz darbe girişiminde Ankara’da şehit olan 89 sivilin ailesi ile yüz yüze görüşüldü.  Ailelerden 15 Temmuz gecesi şehitlerin evden nasıl çıktıkları, meydanlarda yaptıkları kahramanlıkları ve son sözlerinin neler olduğu kayıt altına alınmak için 15 Temmuz’da şehit düştüler, Başkent’i düşürmediler  kitabı hazırlandı. Asan, her bir görüşmede şehit aileleriyle birlikte o geceyi tekrar yaşayarak böylesi meşakkatli bir çalışmayı ortaya çıkardı.

GÖREV BİLİNCİ İLE HAZIRLANDI

Sunuş yazısında geçmiş dönemdeki darbeleri hatırlatan DEKMEB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Köse, ‘15 Temmuz gecesinde yaşananları kayıt altına almak ve gelecek nesillere aktarmak, o geceyi unutturmamak milli bir görevdir. Ankara’daki sivil şehitlerin kim olduklarını, o gece neler yaptıklarını, neler söylediklerini ve nasıl kahramanca canlarını feda ettiklerini anlatan; ailelerinin duygu ve düşüncelerini aktaran bu kitap böyle bir görev bilinci ile ortaya çıktı’ ifadeleri yer alıyor.

KİTAP YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI

Ailelerinin duygu ve düşüncelerini aktaran kitap okuyucular tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

ERDOĞAN’A İMZALI KİTAP

Kitap, 4. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nda tanıtıldı. Fuarın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asan’ın kitaplarının yer aldığı standa da uğrayarak kitap hakkında bilgi aldı. Asan, Erdoğan’a kendi el yazısı ile imzalı kitabı hediye etti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız