Ana sayfa Gündem AB’den Sosyal Platformlara Uyarı

AB’den Sosyal Platformlara Uyarı

0
PAYLAŞ

AB komisyonu; Facebook, Twitter ve Google’dan platformlarındaki dolandırıcılık faaliyetlerini önlemelerini ve AB tüketici kurallarına uygun hareket etmelerini istedi.

Yapılan açıklamada; dünyada milyonlarca insanın kullandığı bu, sosyal paylaşım ağlarında çok sayıda dolandırıcılık ve sahtekarlık ihbarları aldıklarını belirten komisyon, bu türden olaylara izin verilmemesi ve her türlü çaba gösterilerek önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizerek bu ağların sahiplerine tabiri caizse nota verdi.

Ayrıca, AB tüketici kurallarıyla uyuşmayan hizmet ve koşullara sahip sözleşmelerin de imzalandığı tespit edildiği belirtildi.

AB tüketici yetkilileri ve AB komisyon üyeleriyle Facebook, Twitter ve Google‘ın temsilcileri 16 Mart’ta bu problemden kaynaklanan sorunlara çözüm üretmek için bir araya geldi. Tüketici yetkilileri ve komisyon üyeleri bu şirketlerden yaşanan problemlere bir ay içerisinde çözüm üretmelerini istediklerini bildirdi.

Görüşmedeki konuşmalarla alakalı yapılan açıklamalarda, sosyal platformların kendi içeriklerinde değişikliğe gidebileceklerini belirttikleri bilgisi aktarıldı.

AB komisyonu bu şirketlerden neleri düzenlemesini talep ediyor?

Kullanıcılardan ücretsiz üyelik adı altında alınan ödemeleri engellemek. Kullanıcıları yanlış bilgilendirerek yapılan üyelik dolandırıcılıkları, abonelik tuzakları, sahte ve kopya edilmiş ürünlerin pazarlanmasının yasaklanması ve tüketici haklarının çiğnenmesinin önüne geçilmesi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız