Ana sayfa Gündem Acun Ilıcalı Tazminat Ödeyecek

Acun Ilıcalı Tazminat Ödeyecek

0
PAYLAŞ
Televizyona yaptığı birçok yarışma programıyla akıllarda yer eden Acun Ilıcalı tazminat ödemeye mahkum edildi. Nedeniyse, ünlü besteci Burhan Bayar’ın şarkılarının O Ses Türkiye ve Yetenek Sizsiniz gibi programlarda izinsiz olarak kullanılması. 

Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur gibi ünlü şarkıcıların yanısıra yaşamını yitiren Müslüm Gürses ve Ahmet Kaya’nın en yakınındaki isimlerden biri olan Burhan Bayar’ın eserlerinin mali haklarını elinde bulunduran şirket, dört yıl önce yargının yolunu tutmuştu. Davacı müzik dünyasının önemli isimlerinden Bayar ve şirketiyken, davalı ise medyanın önemli patronlarından Acun Ilıcalı ve şirketi Acun Medya’ydı.

“Tazminat davası İstanbul’da görüldü”

İstanbul 4. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Burhan Bayar ve Universal Müzik, kendilerine ait birçok popüler şarkının programlarda kullanıldığını iddia etti. “Mutlu Ol Yeter”, “Mavi Mavi”, “Gülüm Benim”, “Yalnızım Dostlarım”, “Vur Gitsin Beni”, “Acılar” ve “Bebeğim” isimli şarkıların, Yetenek Sizsiniz ve O Ses Türkiye isimli programlarda kullanıldığı öne sürülüyor. İsmi geçen şarkıların hala davalı şirketin internet sitesinde kullanılmaya devam ettiği de söylenenler arasına eklendi. Dava dilekçesinde Universal Müzik 30 bin TL tazminat talep ederken Burhan Bayar için de 50 bin TL tazminat isteniyor. Acun Medya ödemeyi meslek birliklerine yaptıklarını ifade ederek savunma yapsa da, bu mahkemenin davacı lehindeki kararını değiştirmeye yetmedi. Dava sonucunda Acun Medya’nın talep edilen tazminat miktarını ödemesine hükmedildi.

“Mahkeme tazminat kararını onadı”

Mahkeme sonucunda verilen kararı Acun Medya’nın avukatı temyiz etti. Temyiz incelemesini 11. Hukuk Dairesi yaptı ve yerel mahkeme tarafından verilen kararı onadı. Sonrasında davalının avukatları karar düzeltme talebinde bulundu. Ne var ki bu girişimden de bir sonuç alınamadı. Dolayısıyla Acun Medya’nın tazminatı ödemekten başka çaresi kalmadı. 4 yıl önce açılan dosyanın kapatma kararı 31 Mart 2017’de verildi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız