Ana sayfa Kültür Sanat Akif İnan’ın Şiirleri Bestelendi

Akif İnan’ın Şiirleri Bestelendi

0
PAYLAŞ
Akif İnan

Türk edebiyatının önemli şairlerinden Mehmet Akif İnan’ın şiirleri bestelerle süslendi. Buzdağının görünmeyen yüzünün şairi Cahit Zarifoğlu’nun da ‘Yedi Güzel Adam’ adlı şiirinde atıfta bulunduğu İnan’ın şiirlerini besteleyen müzisyen ise, Selçuk Küpçük.

“Ben kent ozanlığı yapıyorum.”

Modern Türk şiirinde önemi yadsınamayacak şairlerin güçlü imgelerle bezenmiş şiirlerini bestelemek için çaba sarf eden müzisyen Selçuk Küpçük, çalışmalarıyla ilgili bazı açıklamalar da yaptı:

“Ortaya çağrışımları yoğun, imge gücü yüksek şarkı sözleri çıkıyor. Hemen her şeyin araçsallaştığı, kullanılıp atılmaya itildiği bir çağda, müzikal olarak kendimce kurtarılmış bir alan olsun istiyorum. Yesevi’den Yunus’a, Karacaoğlan’dan Veysel’e, Pir Sultan’dan Neşet Ertaş’a uzanan müzikal hatta eklemlenmeye çalışan modern bir söyleyiş ve bir kent ozanlığı yapıyorum.”

“Diziler; genç kuşakları kitaplara, yerli duyarlılıklara yönlendirmeli”

70’li yıllardan itibaren Türk şiirine ve düşünce hayatına ciddi biçimde yön vermiş olan bu önemli şahsiyetlerin artık, yavaş yavaş ‘Pop ve ikon’ haline getirilmesinden kaygı duyduğunu ifade eden Selçuk Küpçük sözlerine şunları da ekledi:

“Olması gereken, bu isimlerin kitapları, düşünceleri ve entelektüel birikimlerinin farkına varmak ve içselleştirmek. Diziler, genç kuşakları kitaplara, yerli duyarlılıklara yönlendirmeli. Kendi adıma konuşayım, müziğim mesaj versin diye bir kaygı taşımadım hiçbir zaman. Bunun, müziği, sanatı araç haline getiren bir engel olduğunu düşünüyorum. Ben, kendi duyarlılıklarım, acılarım, fark edişlerim için şarkı söylüyorum. Bütün bu şarkıları söylerken üzerine bastığım toprakların ruhundan ve sesinden beslenmeyi önemsiyorum ve bunu yaparken kimsenin dini, ideolojik, etnik duygularını sömürmemek gerektiğini düşünüyorum.”

Selçuk Küpçük

Mehmet Akif İnan’ın, çağın erdemli ve entelektüel birikimini yansıtanlardan biri olduğunun altını çizen Küpçük, İnan’ın kurulmasına önayak olduğu Eğitim Bir-Sen’in hem çalışanı hem de üyesi olduğunu belirtti. Müzikaliteye önem verip özellikle Türkü formuna yakın bir beste ortaya koyduğunu belirten müzisyen konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Üstadın farklı şiirlerinden bölümleri bir araya getirerek oluşturduğum şarkıya ‘Yazık Bana Vahlar Bana’ adını verdik. Eserin aranjesini ise yıllardan beri birlikte çalıştığım ve şarkılarıma orkestra düşüncesi, fikirleriyle önemli katkılar sunan Sevgili Gündoğar yaptı. Akif İnan’ın ayakları bu topraklara basan duruşuna yaraşan duyarlılıkta bir eser çıkarttığımızı düşünüyorum.”

Gözlerin kalbime değmeden önce
İstanbul o kuşlar acep nerdeydi

Deniz ki dilimin lugat kitabı
Şarkılar kardeşim onlar nerdeydi

  —M. Akif İnan

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız