Ana sayfa Sağlık Alzheimer Olmamak İçin Şarkı Söyleyin

Alzheimer Olmamak İçin Şarkı Söyleyin

0
PAYLAŞ

Unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer, genellikle 65 yaş ve üstünde görülür. Yapılan çalışmalarda 65-70 yaş arasında hastalığın görülme sıklığı yüzde 4-5 olduğunu ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, müziğin alzehimer hastalığına iyi geldiğini açıklad​ı. Kütükçü, “Müziğin Alzheimer hastalığı üzerine olumlu etkileri uzun zamandır bilinmesine rağmen konuda oldukça az sayıda çalışma yapılıyor. Müziğin duyguları ve anıları canlandırdığını, başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde hastaların anılarını hatırlattığını söyleyen araştırmaların mevcut olduğunu söylüyor.

Müzik yeteneği geç kayboluyor

Eskiden dinlenilen ve bilinen şarkılar, hastalarda eski anıları anımsatmaya yardımcı oluyor. Demanslı hastalarda en son müzik yeteneğinin kaybolduğunu söyleyen Kütükçü, “İleri evre Alzheimer hastalarında bile bu yolla hastalara tekrar bazı şeyleri kazandırmak ve öğretmek için en iyi yol müzik olabilir” diyor. Bu yöntem özellikle enstrüman çalmayı bilen hastalarda yararlı oluyor. Hareket fonksiyonları yeterli olan hastalarda, müziğin ritmi kullanılarak yapılan danslar, hastalarda sarılma, dokunma duygularını ve güven duygularını arttırıyor.

Müzik uyku bozukluğunu düzeltiyor

Müziğin ayrı bir rahatlatıcı ve sakinleşitirici özelliği olduğunu söyleyen Kütükçü, “Değişik çalışmalarda ajitasyonu, anksiyeteyi, saldırganlığı, uyku bozukluklarını düzeltici etkisi olduğunu söylüyor. Müziğin bir diğer özelliği ise,  bilişsel ve fiziksel fonksiyonları düzeltici etksinin olması. Şarkı söylemek, beynin sağ yarıküresinin sağladığı bir eylemdir. Ancak müzik ritmi dışında diğer fonksiyonlarda da etkili olduğu için sol yarıküre ve görme merkezini uyararak beynin bir şekilde çalışmasını uyarıyor. Unutkanlığı ve ileride oluşabilecek demansı önlemek için hastalığa neden olabilecek durumların bilinmesi gerekir. Hastalığa neden olan sorun tespit edildiğinde ise bunlara karşı tedbir alınması gerekir.

Unutkanlığa neden olan bazı durumlar şunlardır: Damar sertliğine neden olan tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği gibi hastalıkların tedavisini yapılmalı. Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapılmalı. Depresyon ve strese neden olacak durumlardan kaçınarak sosyal ilişkilerde aktif olun. Düzenli ve dengeli beslenin. Düzenli uyuyun. Sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durunBulmaca ve sudoku çözün. Gazete ve dergi okuyun. En az bir müzik aleti çalın.

Sağlıklı ve bol neşeli günler dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız