Ana sayfa Teknoloji Android İnternet Kullanımında Windows’u Alt Etti

Android İnternet Kullanımında Windows’u Alt Etti

0
PAYLAŞ
Şöyle bir gerçek var ki, artık masaüstü bilgisayarlarını oldukça az kullanılıyoruz. Masaüstü bilgisayarlarının pabucunun dama atıldığını söyleyebiliriz.

İnternet ve internet teknolojisi olarak tarihi günlerden birini yaşadığımız aşikar. Android, internet kullanım süresi bakımından masaüstü bilgisayarları sollayarak birinci sıraya yerleşti.

Bunu bize söyleyen ise, dünya üzerindeki internet trafiğini analiz eden sitelerden biri olan Statcounter. Artık, yeni bir gerçekle yüz yüzeyiz: Android, Windows’u alt etti. Masaüstü, dizüstü bilgisayarları; tabletleri ve mobil cihazları kapsayan bir araştırma yapan Statcounter’in elde ettiği verilere göre internet kullanım süresinde; Android’in değeri yüzde 37.93, Windows’un değeri ise yüzde 37.91. Android yaklaşık olarak yüzde 00.02 gibi bir farkla önde.

Statcounter CEO’su Aodhan Cullen, yaşanan bu gelişmeyi teknoloji tarihinde bir devri kapatacak olan kilometre taşı olarak yorumladı. Cullen, Windows’un 1980’lerden beri süregelen liderliğinin bu gelişmeyle beraber altüst olduğuna dikkat çekti. Ve Google’nin de ne kadar önemli bir koz oynadığını görmemizi istedi.

Android’in Windows’u tahtından etmesinin başlıca sebebi elbette ki, son 6-7 yılda akıllı telefonların yükselmesi ve Windows tabanlı masaüstü bilgisayarların gerilemesi. Statcounter’e göre bir diğer sebep de Asya ülkelerinin pazara olan etkisi. Zira çok büyük bir nüfus kütlesine sahip olan bu bölgede önplana çıkarılan ve insanların yönlendirildiği teknoloji genellikle Android. Özellikle Çin, Android’in yükselişini körükleyen önemli bir aktör.

Masaüstünde liderlik hala Windows’ta

Aslına bakarsak, bu biraz da öngörülebilecek bir gelişmeydi. İşin bu noktaya varabileceği az çok tahmin edilebiliyordu. Fakat bilgisayarda (taşınabilir, masaüstü) Windows hala lider. Mart ayı verilerine göre Windows’un dünya çapındaki pazar payı yüzde 84. En azından kısa vadeli olarak Windows bu alandaki liderliğini sürüdüreceğe benziyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız