Ana sayfa Gündem Ankara’da ‘Sevmek Güzel Meslek’ Sergisi

Ankara’da ‘Sevmek Güzel Meslek’ Sergisi

0
PAYLAŞ
Bedri Rahmi Eyüboğlu, Türk kültürüne önemli katkılarda bulunmuş ve ortaya koyduğu eserlerle Türk insanına yön vermiş önemli ressam, yazar ve şairlerimizden biri.

Sanat camiasının ünlü ressamlarından Bedri Rahmi Eyüboğlu anısına düzenlenecek olan ‘Sevmek Güzel Meslek’ adlı resim sergisi oldukça kapsamlı bir şekilde CerModern’de sanatseverlerle buluşacak. CerModern yetkililerinden alınan bilgiye göre bu sergi, şimdiye kadar açılmış olan Bedri Rahmi Eyüboğlu sergilerinin hepsinden daha kapsamlı, daha fazla içeriğe sahip.

Pharmactive’nin vereceği sponsorluk desteğiyle seyirciye kapılarını açacak olan serginin yöneticiliğini Fahri Özdemir; küratörlüğünü ise İbrahim Örs ve Hanefi Yeter yapıyor.

Nevi şahsına münhasır, ‘sevmeyi meslek edinmiş’ bir sanatçıdır Bedri Rahmi Eyüboğlu.

Ünlü roman ve hikaye yazarımız Yaşar Kemal Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan söz açtığında şu ifadelere yer veriyor:

“Anadolu’nun kedisiydi, koklamadığı yer kalmamıştı”

Doğru, Eyüboğlu tıpkı bir kedi gibiydi. Anadolu kültürünü koklayan ve onu ciğerlerine kadar çekip kendi bedeninle birleştiren bir kedi… Anadolu kedisi…

Bu sergide; Eyüboğlu’nun Trabzon’dan başlayıp Güzel Sanatlar Akademisi’nden, Paris’ten geçerek en nihayetinde İstanbul’da son bulan uzun soluklu serüveninin hikayesini okuyabilirsiniz.

Ayrıca sergide Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun daha önce yayınlanmış eserlerinin yanısıra hiç yayınlanmamış eserleri de izbelerden gün yüzüne çıkarılarak sanatseverlere sunulacak. CerModern’de bütün bu eserler sergilenirken bir taraftan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu daha iyi anlamaya yönelik edebiyat söyleşileri ve şiir dinletileri de yapılacak.

Sergi hangi tarihler arasında ziyaret edilebilecek?

Ankara CerModern‘de açılacak olan sergi 7 Nisan – 30 Temmuz tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız