Ana sayfa Genel Ara Güler’e Göre Fotoğrafçılık Nedir?

Ara Güler’e Göre Fotoğrafçılık Nedir?

0
PAYLAŞ
Fotoğrafçılığın duayenlerinden Ara Güler, İstanbul'da dünyaya gelmiştir.
Ara Güler ülkemizin yetiştirdiği önemli fotoğrafçılardan biri.

Tabiri caizse sadece fotoğraf makinesini taşıyarak değil, fotoğraf makinesine kendini taşıtarak bugünlere gelmiş. Dünyaca ünlü dergilerde çalıştığı sırada birçok düşünür, yazar, ressam ve sanatçıyı fotoğraflamıştır. Başta bir fotomuhabir olarak yalnızca siyasileri çeken fotoğrafçı, sanatçıları fotoğraflamaya yönelişini şu şekilde ifade eder:

Günün birinde uyandım ve dedim ki; siyasetçilerin fotoğraflarını çekip duruyoruz. Niye bunları çekiyorum? Bunlar mı mühim, yoksa sanatçılar mı mühim. Hiç şüphesiz ki yüz bin kere daha büyük adamdır sanatçı. İşte ondan sonra sanatçılarla röportajlar yapmaya ve fotoğraflar çekmeye başladım. Dünyanın her yerine gittim. Picasso’dan Salvador Dali’ye kadar gittim ve çektim. Hatırlamıyorum belki 30 senedir sanatçıları çekiyorum.”

“Şimdi iki kişi oyun oynuyor onu çekeceksin; “Müsaade eder misiniz oyun oynarken?” dersen ya hiç oynamaz yahut da sahte oynar, doğallığı kaybolur.”

“Böyle bir kanun çıkarmışlar şimdi, Birleşmiş Milletler’de dört tane salak avukat bozuntusu karar alıyor, insan haklarına bilmem ne. E, o zaman dünyanın en büyük fotoğrafçısı Cartier Bresson’un çektiği bütün resimler habersizdir.”

“O zaman biz insansız dünya mı çekeceğiz? Herkesten izin alınarak fotoğraf mı çekilirmiş be?!”

—Ara Güler

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız