Ana sayfa Genel Babalar Okusun Diye; “Annenin Ruh Halleri”

Babalar Okusun Diye; “Annenin Ruh Halleri”

0
PAYLAŞ

“Annenin Ruh Halleri”

 

Hatice Kübra BİRCAN (Çocuk Gelişimci) yazdı.

 

Bir hocam ile muhabbetimiz esnasında bu kitaba istinaden şöyle bir şey duyduğunu anlattı; bir adam bu kitabı okuduktan sonra “Ben eşimin ne hissettiğini bu kitap sayesinde anladım” demiş. Ben bu yorumu duyunca gözlerim ışıldadı. “Demek bir erkeğe böyle bir cümle kurdurabilen bir kitap şu Annenin Ruh Halleri.” diye düşündüm. Öğrenci paramdan artırarak kitabı kendime edindim. Size işin bir başka güzel yanını söylemeliyim ki; kitabın yazarı da bir erkek.

Uzman Pedagog Mehmet Teber’in kendi ifadesi ile kitabı anlatabiliriz; “Çünkü anlaşılmak kadar insana iyi gelen bir şey yok.” (1) Kitabı okuyan annelerin kendilerinin farkına varmalarını istiyor Teber. Onları anlayan birilerinin olduğunu göstermeyi de kendisine bir hedef olarak seçiyor. Bu toplum için çok yapıcı bir tutum. Nihayetinde biliyoruz ki bir toplumun inşası için aile müessesinin iyiliği, ailenin iç huzuru için de annelerin iyiliği önem arz ediyor.

Kitabı edinme ve yazarla iletişime geçme zamanım aynı sürece denk gelmektedir. Lisans bitirme projem için ele aldığım “Tarih Bilincinin Çocuklara Aktarımı; ‘İstanbul Muhafızları’ Çizgi Film Örneği” konu başlığı için kendisine yönelttiğim sorular olmuştu. Çünkü kendisi İstanbul Muhafızları çizgi dizisinin senaryo denetçisidir. İki tarafın yoğunluğu sebebiyle yüz yüze olmasa da mail yolu ile irtibatımız gerçekleşmişti. Kendisinin çocukları da çok önemsediğini cevaplarında görmüştüm. Bir Çocuk Gelişimci olarak bu beni çok mutlu etmişti.

Kitap içerik olarak dört bölümden oluşuyor. “Toplum Değişir, Anne Değişir” , “Bir Anne Doğuyor” , “Annenin Duyguları” , “Çeşit Çeşit Annelik”. Bölümler adeta geçmiş 50 yılın bir kronolojik sıralamasıymış gibi başlayıp, bir kadının geleceğindeki 50 yıla doğru kronolojik bir sıra izliyor. Bir tümdengelim olduğunu fark ediyoruz.

 

 

Birinci bölümde, kuşaktan kuşağa değişen anneleri ele alıp bizi konunun içine çekmiş Teber. İkinci bölümde, küçük kız çocuğundan, ailesel durumundan, evliliğe ve anneliğe adım atmasından, hamileliğin öncesinden ve sonrasından bahsetmiş. Üçüncü bölümde, duyguları tek tek başlık olarak ele almış fakat annenin hissettiği duyguları. Nerede, ne zaman, niye ve ne şekilde duygularını yaşar bir anne, onları okuyorken buluyoruz kendimizi. Dördüncü ve son bölümde, tüm rastlayacağımız anne tipleri başlık başlık sıralanmış. Bunlardan bazıları; tüp bebek anneleri, helikopter anneler, blogger anneler, anne olamayan anneler ve bunun gibi 22 adet daha anneyi ele almış.

Her bir başlık olabildiğince sade bir dille ele alınmış. Alanım itibari ile lisans eğitimim boyunca kitaptaki bilgileri pek çok kez derslerimde işledim. Bu sebeple konulara hakimdim. Fakat okurken daima “Bir baba kitabı okuduğu zaman sahiden de eşinin ruh hallerine dair her ayrıntıyı bulabilecek bu kitapta.” dedim. Ufak ayrıntılarla güzelce yazılmış açıklamalar okuyorsunuz. Her başlık altında kısacık, annelik için söylenilmiş düşünürlerin sözleri yahut önemli kitaplardan kesitler sunulmuş. Bir anne de kitabın satırlarında “Ben hangisini daha çok hissediyorum?” diye mutlaka soracaktır. Bu da kitabın yazılış amaçlarından biri olan; kadınlarımızın kendini fark etmeleri maddesinin amacına ulaştığını gösterir bize.

Kitabı yalnızca mutlu aile ortamı olanların değil boşanma sürecinde ya da iletişim problemleriyle cedelleşen aile üyeleri de okumalı diyorum. İnsanın kendisi kadar, karşısındakini anlaması da engelleri daha kolay aşmasına yardımcı olacaktır.

Kitabı yeni evlat sahibi olan çiftleri ziyarete giderken babaya hediye etmek üzere götürmeyi düşündüm ben. Hem baba, hem anne için verimli olacak bir hediye olacağı kanaatindeyim. Yani bir çeyrek ve bir Annenin Ruh Halleri kitabı yeni hediye anlayışımdır, tüm kamuoyuna duyurulur.

Gerekli duyuruları da yaptığıma göre sevgili baba adayları, babalar, anne adayları, anneler ya da “Kadınları nasıl anlayacağım?” diye düşünen her birey için öncelikli tavsiyem olacak size bu kitap. Yazar sevgili Mehmet Teber’e bu çalışması için minnettarım.

Anneleri ve anneliği anlamak isteyen herkese sayfalar dolusu sevgilerle…

 

(1) TEBER, Mehmet, Annenin Ruh Halleri, Hayy Kitap, İstanbul, s.18.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız