Ana sayfa Kültür Sanat Bekir Göksel: “Türkiye’de Tiyatrocu Olmak Zor.”

Bekir Göksel: “Türkiye’de Tiyatrocu Olmak Zor.”

0
PAYLAŞ
Sergiledikleri Kudüs ya da Leyla oyunuyla seyircilerden, büyük beğeni toplayan Seyyah Oyuncular ekibinden Bekir Göksel; Seyyah Oyuncular’ını, oyunlarını, tiyatroyu ve Türkiye’de tiyatroculuğu Milli Gazete’de anlattı.

Bekir Göksel küçük yaşlardan itibaren aldığı eğitimler sayesinde tiyatro oyunculuğunda iyi bir seviyeye ulaşmış ve sayısız oyunda yer almış. Milli Gazete muhabirlerinden Furkan Erten’le yaptığı röportajda tiyatroya ve tiyatroculuğa karşı alışılagelmişin dışındaki yaklaşımlarını dile getiren Göksel, kendi ekibinin tiyatro anlayışını yansıtmak için şu ifadelere yer verdi: “Popülist bir ekip değiliz. Gerçekçi bir oyun yapıyoruz. Kudüs ya da Leyla böyle bir oyun. Kudüs’te, İsrail’in almak istediği bir mahalle var ve bu mahallede alamadıkları son bir ev var. Bu evin hikâyesini anlatıyoruz. Belirli sahnelerde seyircilerimiz şaşırıyor. Mesela İsrail askeri eve geliyor ve evde İsrail askerine ‘Çay içer misin’ diye sorulan bir bölüm var oyunda, buna çok şaşırıyorlar. Ama bunlar her gün Filistin’de yaşanan şeyler, çünkü Filistin’e sessiz kalındığı için İsrail askeri evlere çok rahat girip çıkıyor. Bu hakikati göstermeye çalışıyoruz ve seyirciler bize ‘Biz Filistin’i hiç böyle izlememiştik’ diyorlar. Kudüs ya da Leyla, Filistin’le alakalı çok duygusal, çok acı şeylerin olduğu bir oyun değil.”

Bekir Göksel, Türkiye’de tiyatroculuğu tek kelimeyle “Zor.” olarak ifade ettikten sonra tiyatro anlayışlarını ifade eden cümlelerinin yanısıra, ‘muhafazakar’lık üzerinden tiyatro camiasına da göndermeler de yapmış: “Bürokrasiye takıldığın için zor. Bir yandan teknolojinin gelişmesiyle televizyon tiyatroları arttı. Tabii buna tam anlamıyla tiyatro diyemeyiz, çünkü kameralar var. Ama insanların tiyatroyu tanıması açısından, bir bilinç oluşturmasından ve tiyatronun palyaçoluk olmadığını anlaması açısında iyi bir şey oldu. Bunlarla beraber özel tiyatronun iş yapacağı alanlar sadece belediyeler oldu. Belediyelerde de liyakatli yöneticiler yok, böyle olunca da liyakatli işler çıkmıyor. Değerlerini koruyan bir tiyatrocusuysan işin daha da zor. Muhafazakâr kavramından ziyade İslami değerlerini koruyan diyorum ben. İslami değerlerini koruyan insanlara sahip çıkılmıyor.”

Seyyah Oyuncular’ı her grup, her ekip gibi bir amaca sahip. Ekibin kısa vadeli hedefleri oyunlarını sahneleyebilecekleri ve bir sanat merkezi haline getirebilecekleri bir bina… Tüm bu sarf edilen emeklerin sonucunda da tiyatro eğitimlerini arttırmayı ve gelecek nesiller için bir patika açmayı istiyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız