Ana sayfa Bilim Bilge Demirköz’e UNESCO’dan Ödül

Bilge Demirköz’e UNESCO’dan Ödül

0
PAYLAŞ

Doç. Dr. Bilge Demirköz her yıl düzenlenen ve farklı milletlerden bilim kadınlarının layık görüldüğü Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü‘nü aldı.

UNESCO tarafından 19’uncusu düzenlenen organizasyonda bu sene ödüle ilk kez bir Türk bilim kadını layık görüldü. ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi olan Doç. Dr. Bilge Demirköz bu ödülü uzay radyasyonuyla alakalı yaptığı çalışma sayesinde kazandı.

Demirköz projesiyle Türkiye’de geliştirilmiş yerli malzeme ve elektronik bileşenlerin; uzay için toplam doz etkisi (TID), radyasyon testleri altındaki etkilerinin araştırılması ve dayanıklılığının arttırılması hedefleniyor. Doç. Dr. Bilge Demirköz’ün araştırmaları sayesinde uydu teknolojilerindeki radyasyon etkileriyle alakalı bilgi birikimi elde edilecek ve uzay sektöründe çalışmaya hazır, donanımlı bilim insanları yetiştirilecek.

Doç. Dr. Demirköz Cern’de de görev almıştı.

Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü‘nü alan Doç. Dr. Bilge Demirköz ödüle layık görülmenin verdiği mutluluğu da şu cümlelerle ifade etti:

“Ödülü aldığım için çok büyük onur duyuyorum. Türkiye’ye ilk kez böyle bir ödülü taşımaktan dolayı çok mutluyum.”

Bilim insanı Demirköz yaptığı çalışmaların içeriğini de şu sözlerle dile getirdi:

“Uzaydaki çok enerjili, yüksek enerjili parçacıkları ölçüyoruz. Parçacıkları ölçerek evrenin sırlarına ulaşmaya çalışıyoruz. Bunlardan en önemlisi karanlık madde. Uzaydaki radyasyon miktarını da ölçmüş oluyoruz. Uydularımızın alacağı radyasyon miktarlarını hesaplayabiliyoruz.”

Aynı zamanda Türkiye’de yeni yetişen gençleri bilime teşvik etmeye gayret ettiğinin de altını çizen Demirköz son olarak “Amacım kızlarımızın bilime olan ilgisini artırmak ve teşvik etmek. Her insan çocukken bilime meraklıdır. Onların bu merakını söndürmeden bilime teşvikin çok önemli olduğunu düşünüyorum,” sözleriyle konuşmasına son verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız