Ana sayfa Çocuk Çizgi Diziler ve Çocuklarımız

Çizgi Diziler ve Çocuklarımız

0
PAYLAŞ

Çizgi diziler ve çocuklarımız üzerindeki etkileri çokça tartışılmaktadır. Şüphesiz az veya çok kimi olumlu, kimi olumsuz olarak iz bırakmaktadır.

Sinema ve dizi sektörü büyük ölçüde psikoloji üzerine kurulmuştur. Bizi zihinsel olarak zayıf noktalarımızdan yakalarlar. Daha da önemlisi çocuklarımızın saflığından yararlanırlar. Biz rahatımız için çocuklarımızı televizyonlara teslim eder ve işimize bakarız. Her şey normal görünür. Ancak yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Birileri bizden habersiz onların zihinlerine yerleşmeye çalışmaktadır…

Beyin karmaşık bir yapıdır. Gözümüzle gördüğümüz her şeyi bilincimizle fark edemeyiz. Ancak bilinçaltına her görüntü işlenmektedir. 25. kare tekniğiyle reklam, film, dizi ve çizgi filmlerde izleyiciye verilmek istenen mesaj bilinçaltına gönderilir. Her bir saniyede 25 kare görüntü bulunur. Beyin ise 24’ünü algılar. 25. kareye verilmek istenen mesaj yerleştirilir. Bu teknikle yönlendirilmeye açık olan bilinçaltımız kirletilmektedir. Bu yüzden hem kendimiz hem de çocuklarımız için seçici olmalıyız. Kötü örnekleri olduğu gibi çizgi film/dizilerin faydalı ve eğitici olanları da mevcuttur. Bu bölümde çocuklarınız için olumlu etkisi olabilecek çizgi dizileri derledik.

Rafadan Tayfa

Rafadan Tayfa renkli karakterleriyle her gün TRT Çocuk ekranlarında yayınlanıyor. Hayri, Kamil, Mert ve Akın‘ın mahalle içindeki maceralarını anlatan çizgi dizi, karakter eğitimine destek niteliğinde. Rafadan Tayfa‘nın her bölümünde farklı bir konuya değiniliyor. Arkadaşlık, mahalle sakinleriyle sosyal ilişkiler, doğruluk-dürüstlük, yardımseverlik gibi temel kavramlar yanında yer yer bilimi ve öğrenmeyi sevdiren konular da işleniyor.

Elif’in Düşleri

Elif’in Düşleri her gün TRT Çocuk ekranında. Her bölümde Elif, sebze ve meyvelerle hayaller kurarak onlar hakkında bilgiler veriyor. Eğlenceli anlatımıyla çocuklara sebze ve meyveleri tanıtarak sağlıklı beslenmeyi aşılıyor.

Yusuf’un Dünyası

Yusuf’un Dünyası TRT Diyanet‘te yayınlanmakta. Çizgi dizi dini ve manevi değerlerimizi gün içindeki örneklerle konu almaktadır. Bir çocuğun hayal dünyası ve karşısına çıkabilecek durumlarda yapması gerekenler güzel bir üslup ile aktarılıyor.

Niloya

Niloya her gün TRT Çocuk ekranında. Ailesi ile beraber köyünde yaşayan Niloya‘nın hayal dünyası ve eğlenceli maceraları anlatılıyor. Çizgi dizinin her bölümünde karakter eğitimine olumlu etkileri olabilecek konular ele alınıyor.

Gül ve Ece

Gül ve Ece hafta sonları TRT Diyanet‘te. Çift yumurta ikizi olan Gül ve Ece birbirlerinden çok farklı karakterdedir. Ece‘nin hatalarını Gül çekmek zorunda kalırken, Gül‘ün ödülleri ise Ece‘ye verilir. İki kardeş gün sonunda günlüklerine yaşadıklarını, hayallerini ve büyüklerinden beklentilerini yazmaktadırlar. Çizgi dizi büyüklerin anlayışsızlığı, aile ve kardeş bağları, hayvan sevgisi, arkadaşlarla ilişkiler, kıskançlık ve bencillik gibi konuları ele alıyor.

Şeker Hoca

Şeker Hoca hafta sonu TRT Diyanet ekranında çocuklarla buluşuyor. Çizgi dizide mizah anlayışıyla hepimizi güldüren Nasreddin Hoca’nın eğlenceli hikayeleri aktarılıyor.

Gezgin ile Meraklı

Gezgin ile Meraklı hafta sonları TRT Diyanet‘te. Gezgin ile Meraklı Türkiye ve İslam Coğrafyası’nda manevi ve kültürel mekanları dolaşıyor. Çizgi dizide gezmeyi çok seven bir leylek olan Gezgin ile dedesi ile yaşamakta olan, öğrenmeye meraklı Mehmed‘in maceraları anlatılıyor. Gezgin tecrübeleriyle Mehmed‘e rehberlik yapıyor. Sahaflık yapmakta olan Necati Dede, Gezgin ile Mehmed‘e  derin bilgileriyle yol gösteriyor. Kahramanlarımız kendi icatları olan Torikopter ile tarihi mekanları dolaşmaktadırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız