Ana sayfa Din Din Üzerine Çekilmiş 20 Film

Din Üzerine Çekilmiş 20 Film

0
PAYLAŞ

Din konulu filmleri sizler için derledik.

Birçok insan sinemayı eğlence ve boş vakti değerlendirme aracı olarak görebilir. Kimisi için ise sinema -genel manada düşünecek olursak sanat- kültürel bir etkinliktir. Bazı bazı sinema, propaganda faaliyetleri amacıyla da kullanılabilir. Fark edemeyebiliriz belki ama siyasi veya dini mesaj veren filmlerin sayısı oldukça fazladır. Biz de dini konu alan 20 filmi sizler için derledik.

1. The Message / Çağrı – 1976 (Mustafa Akkad)

Hz. Muhammed‘in risalet dönemi konu alınır. İslamiyet‘in doğuşu, yayılışı ve önemli savaşlara yer verilir. Mustafa Akkad‘ın yönetmenliğini üstlendiği film hala alanında en iyilerden sayılmaktadır.

2. The Ten Commandments / On Emir – 1956 (Cecil B. DeMille)

Hz. Musa‘nin Mısır Prensi ile mücadelesi ve Tevrat‘ın on emiri konu alınmıştır.

3. Inherit The Wind / Rüzgarın Mirası – 1960 (Stanley Kramer)

Derslerinde Darwin‘in evrim teorisini işlediği için tutuklanan bir öğretmenin hikayesi anlatılıyor. Henry Drummond adındaki avukatın öğretmeni savunması davanın bilim ve din arasındaki bir hesaplaşmaya dönüşmesine sebep olmaktadır.

4. Dervis / Derviş ve Ölüm – 1974 (Zdravko Velimirovic)

Meşa Selimovic’in Derviş ve Ölüm adlı romanından uyarlanmıştır. Film, Ahmed Nureddin isimli bir dervişin hayatını konu almaktadır. Sürekli çelişkilerden kaçmış ve olaylara seyirci kalmış olan dervişin hayatı, kardeşinin suçsuz yere idam edilmesiyle değişecektir. Kendisini hep bir yol gösterici olarak görmüş olan Ahmed, öfkesi ile intikam duygusuna kapılır. Halkı isyana sürükler. Ancak iktidarı ele geçirdiğinde kardeşine zulmedenlerden bir farkı kalmayacaktır.

5. The Decalogue / Dekalog – 1988 (Krzysztof Kieslowski)

Hz. Musa‘ya inen 10 emiri konu alır. Her bir emir ortalama 50 dakikalık bölümlerle anlatılır. Film modern insanın bireyselciği ve ahlakın geldiği noktayı irdelemektedir.

6. Malcolm X / Malcolm X – 1992 (Spike Lee)

Malcolm X‘in hayatını konu edinmiştir. Çocukluğunda yaşadığı zorluklar Malcolm‘u hırsızlık gibi kötü alışkanlıklara sürükler. Babasının Ku Klux Klan tarafından öldürülmesi, içinde beyazlara karşı büyük öfke beslemesine neden olur. Bu yolda ilerlemesi onu hapse düşürür. Ancak bu Malcolm’un hayatında bir kırılma noktası olur ve bundan sonra bambaşka bir yaşam sürmeye başlar.

7. God’s Army / Tanrı’nın Ordusu – 2000 (Richard Dutcher)

Mormon misyoner hristiyanların hikayesini aktarır. İnançları ve işleri arasında kalan misyonerlerin iç dünyalarına da ışık tutar.

8. Luther / Luther – 2003 (Eric Till)

Hristiyanlığın Protestan Mezhebi’nin, Martin Luther‘in öncülüğünde doğuşu anlatılır. Film Orta Çağ kiliselerine de bir eleştiri niteliğindedir.

9. The Gospel Of John / Söz – 2003 (Philip Saville)

İncil‘in Yuhanna bölümü birebir aktarılmıştır. Sinemada bir ilk olma özelliği taşımaktadır.

10. The Passion Of The Christ / Tutku: İsa Mesih’in Çilesi – 2004 (Mel Gibson)

Hristiyanlık inancına göre Hz. İsa‘nın çarmıha gerilmeden önceki 12 saati anlatılır. Ferisilerin suçlamalarıyla Romalılar tarafından yapılan işkenceler sahnelenir.

11. Zeitgeist: The Movie / Zamanın Ruhu – 2007 (Peter Joseph)

Din, para ve banka ile 11 Eylül olayını ele alan bir belgeseldir.

Belgeselin devamı olan Zeitgeist: Addendum ise yeni teknoloji temelli sosyal sistemi ve Jacque Fresco‘nun fikirlerini ve Venüs Projesi‘ni anlatır.

12. Persepolis / Persepolis – 2007 (Marjane Satrapi – Vincent Parronaud)

Marjane Satrapi‘nin Persepolis adlı çizgi romanından uyarlanmış otobiyografisidir. Film İran – Irak Savaşı, Şah’ın baskıcı rejimi ve ardından gelen İran İslam Devrimi‘ni eleştirel bir dille ele almaktadır.

13. My Name is Khan / Benim Adım Khan – 2009 (Karan Johar)

Asperger Sendromu olan Rızvan Khan annesinin ölümünden sonra ABD’deki kardeşinin yanına yerleşir. 11 Eylül saldırıları ve ardından baş gösteren İslamofobi işlenmiştir.

14. Agora / Agora – 2009 (Alejandro Amenebar)

M.Ö 48’de, Roma İmparatoru Jül Sezar’ın İskenderiye Kütüphanesi’ni yakmasından sonra, eski ihtişamına kavuştuğu düşünülen günlerde, İskenderiye’deki karışık siyasi yapı, Hristiyan, Yahudi ve Paganlar arasındaki dini karmaşa ortamı işlenmektedir.

15. Black Death / Kara Ölüm – 2010 (Christopher Smith)

İngiltere’de veba salgının başladığı ilk dönemlerdir. Genç bir keşişten küçük bir köyde ölen insanların yeniden hayata döndürülmesine ilişkin rapor hazırlaması istenir. Keşişin araştırmalarıyla hastalık yeni bir boyut kazanıyor.

16. PK / Peekay – 2014 (Rajkumar Hirani)

Uzaydan gelen PK’ye dünyadaki yaşamı araştırma görevi verilmiştir. Halkıyla bir kolye ile iletişim sağlayan PK Hindistan’da bir çöle inmiş ve orada kolyesini çaldırmıştır. Hem buradaki yaşamı gözlemlemek hem de kolyesini bulabilmek için şehirde uzun süre dolaşmak zorunda kalır. PK dinlerin çeşitliliği ve dogmaları hakkında sorular sorar ve bunları cevaplandırır. Hem eleştirel hem de eğlenceli üslubuyla türünün nadir örneklerindendir.

17. Words With Gods / Tanrılarla Konuşmalar – 2014 (Guillermo Arriaga – Emir Kusturica – Amos Gitai – Mira Nair – Warwick Thornton – Hector Babenco – Bahman Ghobadi – Hideo Nakata – Álex De La İglesia)

Film farklı inançlardan bir araya gelen 9 yönetmenin ortak eseridir. Budizm’den Hinduizme, İslam’dan Ateizme kadar geniş bir açıya sahiptir. Her yönetmen kendi kültürüne ait bir hikaye anlatmaktadır.

18. Exodus: Gods and Kings / Exodus: Tanrılar ve Krallar – 2014 (Ridley Scott)

Hz. Musa ve Ramses birlikte kardeş gibi büyümüşlerdir. Ancak Ramses’in Firavun olmasıyla ve Hz. Musa’ya peygamberlik verilmesiyle işler değişir. Firavun İbranileri köle olarak kullanır. Musa ise onların sesi olur ve karşı karşıya gelirler.

19. Wadjda / Vecide – 2014 (Hayfa El-Mansur)

Vecide, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta yaşamaktadır. Yaşadığı ortamda kızların bisiklete binmesi uygunsuz bir davranıştır. Ancak Vecide kararlıdır. Kur’an-ı Kerim yarışmasına katılıp birinci olmayı hedefler. Yarışmanın ödülü 1000 riyaldir ve kazanması halinde hayaline kavuşabilmeyi ummaktadır.

20. Muhammed: Messenger Of God / Muhammed: Allah’ın Elçisi – 2015 (Majid Majidi)

Hz. Muhammed’in çocukluğunun anlatıldığı film üçleme olarak planlanmıştır. Vizyona girdiği günden bu yana büyük tartışmalara konu olmuş ve çokça eleştiri almıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız