Ana sayfa Gündem Dokunmatik Ekran Değil, Dokunmatik Kumaş!

Dokunmatik Ekran Değil, Dokunmatik Kumaş!

0
PAYLAŞ

Dokunmatik ekranlar hayatımıza gireli seneler oldu. Şimdi ise, sıra dokunmatik kumaşlarda.

‘İnteraktif Tekstil’ yahut ‘Textile Tech’ olarak adlandırabileceğimiz bu girişimin temelleri 2012 yılına kadar uzanıyor.

Şirketin Thread in Motion adı altında kurumsallaşması ise, 2016 yılında tamamlanıyor. Bu yeni teknoloji sayesinde montlarımızı, ceketlerimizi ve envai çeşit hammaddesi kumaş olan eşyamızı tıpkı bir akıllı telefon gibi kullanabileceğiz.

Örneğin bir mesaj mı geldi; mesajı, ceketinizin yeninizden görebilecek ve hatta yine yeninizden harfleri veya ikonları çizerek mesaja cevap verebileceksiniz.

Bu ürün sayesinde herhangi bir teknolojik alete gerek kalmaksızın, anında kolunuzu havaya kaldırıp bir dokunmatik telefon kullanır gibi bu ceket sayesinde güncel haberler, hava durumu, vb. şeylerden haberdar olabileceksiniz.

Kulağa biraz sürreal bir girişim gibi gelse de projeyi geliştiren şirket kendinden oldukça emin. Gelecek sene firmanın ilk ürünü Skadi Jacket piyasaya sürülecek.

Ürünün çok sert mücadelelere sahne olan teknoloji piyasasıyla rekabet edip edemeyeceği merak konusu.

‘Ayrıca Thread İn Motion teknolojisi sıcaklık ve basınç kontrolü gibi 28 ayrı özellik işleyebiliyor.’

Piyasada daha önce buna benzer dokunmatik kumaş projeleri var mıydı?

Thread İn Motion projesinin kurucu ortaklarından biri Kadir Demircioğlu yaptığı açıklamada kendi yaptıkları işin, tek benzerini Google ve Levi’s tarafından geliştirilen Jacquard olarak belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız