Ana sayfa Kültür Sanat Dünya Türk Dizilerini İzliyor

Dünya Türk Dizilerini İzliyor

0
PAYLAŞ

Türk dizilerinin Orta Doğu, Balkanlar ve Günay Amerika ile başlayan ihracat serüveni kısa sürede Hindistan’a kadar kök saldı. Türkiye’den bu sene toplam 100 ülkeye 300 milyon dolarlık dizi satışı gerçekleştirilerek büyük bir başarıya imza atıldı.

Yapımcı Mahmut Özden, yaptığı açıklamalarda birçok önemli bilgiyi kamuoyuna aktardı. Özden, Türkiye’nin dünyaya televizyonla alakalı en çok içerik pazarlayan ikinci ülke konumunda bulunduğunu dile getirdi. Özden, geçen yıl düzenlenen Mip TV etkinliğiyle Türkiye’nin dizi müşterilerine Singapur’u da eklediğini kaydetti. Mahmut Özden, “Türk stantları organizasyondan memnun döndüler. Hindistan, Pakistan ve Endenozya’ya ciddi dizi satışlarımız oldu. Hatta Hindistan’da 1 dizi yayınlanırken bu stantlar sayesinde biz oradan dönerken 7 dizimiz yayınlanmaya başladı. Bu organizasyonlara yeni ülkelerde ekleyeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Mahmut Özden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da yerli dizilere yönelik ilgisinden ve desteğinden oldukça memnun olduklarını sözleri arasına ekledi: “Sektörün daha çok canlanması için devletin dokunuşuna ihtiyacımız var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığından destekler alıyoruz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgilenmesi topyekun bir değişikliği beraberinde getireceği konusunda bizleri çok umutlandırdı.”

Inter Medya Genel Müdürü Ahmet Ziyarlar, Türkiye’nin bir zamanlar birçok dizisini ithal ettiği Güney Amerika’ya bile dizi sattığını belirterek vardığımız noktaya dikkat çekti. Ziyarlar, dizi sektörünün Türkiye’deki büyüklüğüyle alakalı olarak da şu bilgileri paylaştı: “Her yıl 100 dizi yayın hayatına giriyor. Ortalama bir dizinin bölüm başı maliyeti ise 400 bin TL’den başlıyor. Özellikle en çok izlenen diziler arasında yer alan Diriliş Ertuğrul’un bir bölüm maliyetinin ortalama 1 buçuk milyon olduğu söyleniyor.”

Ahmet Ziyarlar, kısaca Türk dizilerinin yurtdışında adımladığı yollardan da bahsetti: Yurtdışına ihracı gerçekleştirilen ilk dizinin Orta Doğu’ya satılan Gümüş dizisinin olduğunu söyledi. Ziyarlar, Diriliş Ertuğrul’un körfez ülkelerinde muazzam bir ilgi gördüğünü ve Muhteşem Yüzyıl’ın da Güney Amerika’da çokça izlendiğini belirtti. Ziyarlar, dizi ihracatındaki yükselişe Türk kültürü içinde barınan hikayelerin tüm dünya insanlarına hitap etmesini sebep gösterdi.

Birçok Ülkede Dizilerde Kullanılan Eşyalara Dahi Talep Var

Mahmut Özden, ihraç edilen Türk dizilerindeki eşyalara dahi insanların yoğun ilgi gösterdiğini sözleri arasına ekledi: “Ezel dizisinde kullanılan eşyalara 50 ayrı ülkeden talep çıkmış. Dizi bizim yumuşak gücümüz, kendi ülkemizi anlatabileceğimiz bir alan.”

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız