Ana sayfa Sağlık Ekmek ve Meyve Suyu Sağlığımızı Tehdit Ediyor

Ekmek ve Meyve Suyu Sağlığımızı Tehdit Ediyor

0
PAYLAŞ

Küçükçekmece Belediyesi‘nde bir etkinliğe katılan  İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi Prof. Dr. Canan Karatay, ‘meyve suyu ve ekmekteki’ tehlikeye dikkat çekti.

Bu Tehlikeler Nelerdir?

Ekmekte kullanılan un içerisinde bromür isimli katkı maddesi olduğunu belirten Karatay, ‘Bromür ağır metaldir ve kanser yapar. Birçok hastalığa sebep olarak, özellikle hormonal sistemi alt üst eder’ dedi.

Ekmeğin geleneksel olmadığına vurgu yapan Prof. Dr. Karatay, Son 50 yılda piyasaya sürülen ekmek kimyasal dolu. Tek başına buğday, o kadar çok glüten ihtiva ediyor ki şekeri yükselterek, insülin salgılanmasını artırır. İnsülin yüksekliği de kanser sebebidir‘ dedi.

Meyve sularının da alkolden farkı olmadığını belirten Prof. Dr. Karatay,

‘Şekerli gazlı içecekleri çocuklara içirmeyin. Meyve suyu, alkol gibidir.

Karaciğeri yağlandırır.

C Vitamininin yalnızca meyve suyunda olduğu bilgisi yalan,

Ortamda şeker varken, C vitamini hücreye girmez.

Şeker, C vitaminiyle yarışır’ dedi.

Pazarda ve manavda satılan meyvelerin de sağlıksız olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay,

‘Meyve yiyorum faydalı diye kendinizi kandırmayın.

Vücudun beslenme için bir düzeni olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, ‘Vücutlarımız sık sık yemeye programlı değil. Günde 6-8 öğün yemek insülin direncini arttırıyor.

Sağlıklı beslenmek için sofralarınızda, hakiki tereyağı, zeytinyağı, hakiki köy yumurtası, yağlı kuzu ve dana eti, hakiki ev yoğurdu, hakiki peynir, fındık fıstık, hakiki bakliyatla beslenin dedi’.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız