Ana sayfa Diriliş Ertuğrul Enine Boyuna Diriliş Ertuğrul

Enine Boyuna Diriliş Ertuğrul

0
PAYLAŞ

Bir çoğunuzun hemfikir olacağı üzere son yılların en iyi Türk dizileri arasındadır ‘Diriliş Ertuğrul’.

Diriliş Ertuğrul dizisinin enine boyuna öne çıkan ve geride kalan karakterlerini konuşalım.

Dizinin Konusu Nedir?

13. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun atası Kayı boyu’nun beyi Ertuğrul Gazinin doğru bildiği yolda ilerlemesi ve karşısına çıkan engelleri anlatır.

Kaç Bölüm Yayınlandı?

Diriliş Ertuğrul 3. sezonunu devam ettiriyor ve şu ana kadar 77 bölümü yayınlandı. Her bölümü yaklaşık 120 dakika sürüyor.

Dizi Hakkında

Dizide Ertuğrul bey ve obası her sezon farklı düşmanlarla savaşıyor. 1. sezon Kara Toygar, Titus, Üstad Petrucio, El Aziz, Kurdoğlu’yla mücadele etti 2. sezon ağabeyleri Gündoğdu ve Sungurtekin, Dodurgalardan Gümüştekin ve kardeşi Aytolun, Moğol komutanı Noyanla kıyasıya bir savaşın içine girdi 3. sezon ise Hancı Simon, Çavdarlardan Ural Bey, Emir Sadettin Köpek ve Komutan Vasilyus ile mücadele ediyor.

Bunca düşman arasında Ertuğrul bey kıvrak zekasıyla ve menzile olan inancıyla bir şekilde tuzaklardan kurtuldu ve yoluna devam etti.

Dizinin Önemli Karakterleri

Ertuğrul Bey – Oba Beyi

Dizinin Ana Karakteri ve Kayı Obasının beyidir. Obasına sadık, gözü kara, kararlı ve iyi bir savaşçıdır. 2. sezonun sonunda obasına bey olmuştur.

Halime Hatun – Oba Hatunu

Kayı Boyu’nun beyi Süleyman Şah oğlu Ertuğrul Bey’in tek hatunudur. Beyine sadık ve her kararının arkasında durmasını bilir.

Artuk Bey – Hekim Başı, Sadık Bey

İlim sahibi ve aklıselim bir beydir. Adalete ve menzile inancından dolayı obası Dodurgayı bırakıp Kayılarla beraber göç etmiştir. Çok iyi bir hekim ve cerrahtır. Ertuğrul Bey’in yokluğunda obanın beyliğine vekalet eder.

 

Dündar Bey – Otağ Üyesi

Ertuğrul Bey’in kardeşi ve beyliğin en kuvvetli adayıdır. Abisine mutlak bir sadakatle bağlıdır. Ayrıca iyi bir Savaşçıdır.

Hayme Ana – Devlet Ana

Ertuğrul Bey’in ve tüm Kayı Obasının anasıdır. dirayetli ve aklı selim bir hatundur.

Turgut Alp – Alp başı

Ertuğrul Bey’in sadakatinden zerre şüphe duymadığı sadık alpidir. diğer iki arkadaşıyla beraber Ertuğrul beyin kardeşi gibi olmuşlardır.

Bamsı Alp – Sadık alp

Beyine obasına ve “gardaşlarına” mutlak sadakatle bağlı deli dolu usta savaşçı bir alpdir. Mevzu obasıysa canını feda etmekten zerre şüphe duymaz.

Doğan Alp – Sadık Alp

Obanın sadık alpleri arasında çok iyi iz sürücü olan alpdir. Bey’i için canını vermekten bir an olsun çekinmez.

Gündoğdu Bey (2. sezon çıktı)

Ertuğrul Bey’in büyük ağabeyidir. Cesaretten hoşlanmaz. İleriyi pek göremez. obanın bölünmesiyle 2. sezonun sonunda diziden çıkmıştır.

Deli Demir (2. sezon çıktı)

Süleyman Şah’a sadık bir bey olan Demir Usta acısını kederini çeliğe işleyerek civarda görülmemiş hançerler ve kılıçlar yapar. Çok iyi bir demir ustasıdır.

Baycu Noyan (2. sezon çıktı)

Ertuğrul’un ikinci sezondaki en büyük düşmanı olan Noyan Moğol komutanıdır. kana susamış ve vicdan bilmeyen bir savaşçıdır.

Korkut Bey (2. sezon Çıktı)

Hayme Hatun’un ağabeyi ve Dodurga obasının beyidir. Eşi Aytolun’a olan bağlılığı yüzünden basiretini yitirmiştir nitekim Aytolun Tarafından zehirlenip öldürülmüştür.

Aytolun Hatun (2. sezon Ayrıldı)

Korkut Bey’in eşidir. Korkut Bey’in ilk eşi Duru’yu öldürüp Dodurga obasına Hatun Olmuştur. Sonunda Korkut Bey’i de kendi elleriyle zehirlemiştir.

Emir Sadettin Köpek – Selçuklu Emiri

Sinsi ve hain planların adamıdır. Selçuklu sarayında Ertuğrul Bey’in imtiyazını yıkmak için elinden geleni yapar.

Ural Bey – Çavdar Obası

Çavdar Obasının beyinin büyük oğludur. ihanetlerle dolu bir hayatı vardır hırsı için kendi babası ve kardeşlerine bile ihanet edebilir.

Süleyman Şah (1. sezon ayrıldı)

Kayı Obasının beyi Ertuğrul, Dündar, Gündoğdu, Sungurtekin beylerin babasıdır. Bilge ve merhametli bir beydir. Lakin ihaneti affetmez.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız