Ana sayfa Sağlık Evde Doğal Sirke Yapımı ve Faydaları

Evde Doğal Sirke Yapımı ve Faydaları

0
PAYLAŞ

Evde Doğal Sirke nasıl yapılır?

Rasulullah’ın tavsiyesi ve kadim tıb hekimlerinin de çokça dile getirmiş olması sirkenin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Sedef, egzama, saç kepeği gibi cilt hastalıklarına iyi gelmesi yanında şeker, tansiyon ve daha birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Hazmı kolaylaştırır, bağırsak florasına faydalıdır ve antioksidandır. Böylece kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

Doğal yöntemlerle yapılan sirkenin bu kadar faydası varken endüstriyel sirkede kullanılabilen yapay asitlerin de bir o kadar zararı vardır.

Sirkeyi yalnızca vücudumuz için değil temizlikte de kullanabiliriz. Hem ortamda bulunan zararlı mikropları kırar hem de faydalı mikropları koruyarak bağışıklık sistemimize verecek zararı önlemiş oluruz.

Evde Doğal Sirke Yapımı İçin Malzemeler:

Cam kavanoz, tülbent, paket lastiği veya ip, mevsimine göre olgunlaşmış meyve. İsteğe bağlı olarak; nohut, doğal sirke veya sirke anası.

Yapacağınız sirkenin miktarına uygun olarak belirlediğiniz temiz cam kavanoza mevsimine uygun olarak toplayın. Bu imkanınız yoksa güvendiğiniz bir yerden de alabilirsiniz.

En çok kullandığımız üzüm ve elma sirkesi olduğu gibi alıç, ardıç, nar, çilek, hurma, adaçayı gibi birçok meyve ve bitkiden de sirke yapabiliriz. Her sirke çeşidinin kendine özgü faydaları bulunmaktadır.

Gelelim asıl konumuza: Üzüm ve benzeri meyveleri bütün olarak, elma, armut gibi müsilaj etkisi olan meyvelerin çekirdeklerini ayırarak bir kaç parçaya bölün ve kavanoza yerleştirin. Eğer elinizde varsa sirkenin mayalanmasını hızlandırmak için 21 adet nohut, 1-2 yemek kaşığı doğal sirke veya 1 kaşık sirke anası koyabilirsiniz. Tüm malzemeleri koyduktan sonra üzerine çıkacak kadar su ekleyin. Kavanozun ağız kısmında boşluk kalmasına dikkat edin. Kavanozun ağzına lastik veya bir ip yardımı ile tülbent örtün. Tüm hazırlığı yaptıktan sonra loş ve ılık bir yere koyun. Sirkenin oluşumu için hava alması önemlidir. Sirke sineklerinin oluşması mayalanma/fermentasyon sürecinin başladığını gösterir. Sirkeyi kurduğunuz ilk hafta meyveler suyun üstünde olacağı için her gün birkaç kere çalkalamanız küflenmeyi önleyecektir. 2-3 ay kadar beklettikten sonra sirkeniz hazır demektir. Temiz bir tülbentle süzdükten sonra güneş ışığı almayan serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız