Ana sayfa Teknoloji Facebook ve Google Dolandırıldı

Facebook ve Google Dolandırıldı

0
PAYLAŞ

Modern dünyada insanların başına gelebilecek en olağan(!) olaylardan biri de siber dolandırıcılık. İnsanların şahsi bilgileri, sosyal medya hesapları, internet siteleri yasadışı yollarla işgal edilebiliyor ve kötü amaçlar doğrultusunda kullanılabiliyor. ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Litvanyalı bir internet korsanı tarafından 100 milyon dolarlık bir dolandırma eyleminin gerçekleştirildiğini kamuoyuna bildirdi. Üstelik bu dolandırıcılığa maruz kalanlar, iki dev teknoloji markası!

Adalet Bakanlığı bu firmaların isimlerini açıklamasa dahi Webrazzi‘nin yabancı kaynaklı bir haberinde bu firmaların Facebook ve Google olduğu belirtiliyor. Olayın gerçekleştiği tarih ise dört yıl öncesi, yani 2013.

Facebook sözcüsü yaptığı açıklamalarda olayın gerçekleşmesinin hemen ardından Facebook’un harekete geçtiğini ve dolandırılan paranın bir kısmının geri alınabildiğini kamuoyuna bildirildi. Ayrıca şirket sözcüsü olayın çözülmesinde güvenlik güçlerinden de yardım aldıklarını sözleri arasına ekledi. Bir süre sonra da Google’nin de buna benzer bir soygunun mağdur olduğu ve olayın çözülebilmesi için güvenlik güçlerine başvurulduğunu açıklaması yapıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız