Ana sayfa Kültür Sanat Fatih Sultan Mehmet’in Şiirlerinden Albüm Oluşturulacak

Fatih Sultan Mehmet’in Şiirlerinden Albüm Oluşturulacak

0
PAYLAŞ
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde güzel bir hazırlık var. Üniversitede öğretim görevlisi olan Uğur Erdem Ürer’in öncülüğünde Fatih Sultan Mehmet’in şiirlerinin yer aldığı müzik, şiir ve bir kitapçıktan oluşan yeni bir albüm yapım aşamasında.

Afyon Kocatepe Üniversitesi‘nde, öğretim görevlisi pozisyonunda görev yapmakta olan Ürer, AA muhabirine yaptığı açıklamada Fatih Sultan Mehmet’in ‘Avni‘ mahlasıyla birçok şiir yazdığının da altını çizdi.

“Biz de neden Fatih’e ait bir albüm olmasın?” diye düşündük.

Yaptığı araştırmalarda Fatih’in birkaç şiirinin tam 13 bestede kullanıldığını fark eden Ürer, “Biz de neden Fatih’e ait bir albüm olmasın? diye düşündük. Sultan Mehmet Han’a ait şiirlerden albümde yer alabilecek olanları seçerek, 10 yeni beste yaptırdık.” dedi.

Hazırladıkları projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne de sunduklarını belirten Ürer, konuşmasına şu şekilde devam etti:  “Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı ile Genel Müdürümüz Dinçer Ateş uygun gördü ve proje onaylandı. Şu anda solistler besteleri okudu ve CD’miz neredeyse hazır. Aynı şekilde bu CD tek başına olmasın diye düşünerek Fatih’in sanata ve sanatçıya verdiği değeri, sanat anlayışını içeren bir de kitapçık yazdık. Bu kitapçığın bir köşesinde şarkı CD’miz olacak.”

Albümün tanıtımı Türkiye ve Bosna Hersek’te yapılacak

Uğur Erdem Ürer, Fatih Sultan Mehmet’in besteye uygun olmayan şiirlerini de yalnızca sözlü olarak albüme almaya çalışacaklarını sözlerine ekledi. Fatih’in yazdığı değerli şiirlerini de bir CD’de yer alacak şekilde çıkarabileceklerini belirtti.

Ayrıca; Uğur Erdem Ürer, “Şiirlerle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu şiirlerden birini okumasını çok arzu ediyoruz.” dedi. Albümü tamamladıktan sonra tanıtım konserini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapmayı istediklerini vurgulayan Ürer,  “Ayrıca yurt dışında Saraybosna ve Mostar’da tanıtım konserleri yapmayı planlıyoruz. Bu konserlerde şarkı ve şiir CD’leri ile kitapçıktan oluşan albümümüz dinleyicilere ücretsiz olarak dağıtılacak.” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Ürer; hazırlanan kitapçığın Türkçe, Boşnakça ve İngilizce olmak üzere üç dilde hazırlandığını söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız