Ana sayfa Kültür Sanat Fuat Sezgin Kütüphanesini Türkiye’ye Bağışlıyor

Fuat Sezgin Kütüphanesini Türkiye’ye Bağışlıyor

0
PAYLAŞ
Türkiye’nin yetiştirdiği önemli akademisyenlerden Fuat Sezgin, muhtelif alanlardan kitapların bulunduğu kütüphanesini Türkiye’ye bağışlıyor.

1924 yılında Bitlis’te dünyaya gelen Sezgin, başta İslam tarihi olmak üzere birçok alanda önemli çalışmalara imza atan ve bu alanda yazılı eserlerin ortaya çıkmasına vesile olan önemli bir akademisyen. İÜ Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Bölümü‘nün kurulmasının öncülerinden Alman oryantalist Hellmut Ritter‘dan ders almıştır.

1950 yılında Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü‘nde Buhari’nin Kaynakları adlı doktora tezini tamamladı.

Tamamladığı bu tezle büyük bir tartışmanın da fitilini ateşledi. O güne kadar Buhari’nin rivayet ettiği hadislerin yalnızca ağızdan ağza geldiği sanılırken ortaya çıkan araştırma metinleriyle beraber esasında Buhari’nin hadislerinin yazılı kaynaklara dayandığı belgelendi. Fuat Sezgin’in bu tezi hala Avrupa merkezli oryantalist çevrelerde tartışılmaktadır.

Fuat Sezgin 1961 yılında Almanya’ya göç ederek Frankfurt’taki Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi‘nde ders vermeye devam etmiştir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin aldığı birçok ödülün yanısıra T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü‘nün sahipleri arasındadır.

Tekrar hatırlatalım, Türkiye’nin akademik hayatına önemli katkılarda bulunmuş ülkemizin köklü çınarlarından biri olan Fuat Sezgin kütüphanesini Türkiye’ye bağışlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız