Ana sayfa Kültür Sanat Gırgır Dergisi Kapatılıyor

Gırgır Dergisi Kapatılıyor

0
PAYLAŞ

Yayınına 1972 yılında başlayan ünlü mizah-hiciv dergilerinden biri olan Gırgır bugün itibarıyla kapatılıyor. Bu karara sebep olan şey ise, dergi de yayınlanan Hz. Musa ile ilgili karikatür.

Bahsi geçen karikatürde küfürlere yer verilirken, Hz. Musa’nın asasını yere vurup Kızıldeniz’i ortadan ikiye ayırma hadisesiyle de dalga geçiliyor. Konu, sosyal medyada çok fazla tepki uyandırdı. Aynı zamanda birçok kişi ve kurum da konuyla alakalı çeşitli açıklamalar yaptı.

Öncelikle Gırgır Dergisi Twitter hesabından şu tweeti attı: “Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilemeyen bu ‘berbat’ karikatür nedeniyle incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz.”

Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı İbrahim KALIN: “Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum.”

Son olarak yayıncı şirketin avukatıysa şu açıklamayı yaptı: “Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız”

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız