Ana sayfa Sağlık Hayatınızı Kolaylaştıracak Bitkisel Aromatik Yağlar

Hayatınızı Kolaylaştıracak Bitkisel Aromatik Yağlar

0
PAYLAŞ

Şüphesiz bitkiler bambaşka bir alemdir çoğumuz için. Bitkiler gerek güzel kokuları, gerekse sağlığımıza faydalarıyla önemli bir yere sahiptir. Bitkilerden farklı yöntemlerle faydalanabiliriz. İhtiyacımıza göre çayını içer veya yağlarını kullanabiliriz.

Sizler için bu yazımızda bitkisel aromatik yağları ele aldık. İşte 7 kategoride günlük hayatınızı kolaylaştıracak  evinizde bulunması gereken aromatik yağlar.

1. Ağrılar

Pelesenk, Karanfil, Biberiye veya Nane Yağını sabit yağlarla (Zeytinyağı, Jojoba Yağı gibi) karıştırın, ağrıyan bölgelere sürüp masaj yaparak cildinizin yağı emmesini sağlayın.
Baş ağrılarında Lavanta, Gül, Okaliptüs, Nane, Biberiye, Papatya yağlarından birini tercih edebilirsiniz.

2. Yara ve Yanıklar

Yaralar için Okaliptüs, Çay ağacı yağı, yanıklar için ise Papatya, her ikisi için Lavanta ve Sarı kantaron yağını kullanabilirsiniz.

3. Uykusuzluk ve Yorgunluk

Papatya veya Lavanta yağıyla şakaklarınıza, alnınıza ve kaşlarınızın arasına sürerek masaj yapın. Ayrıca Nane yağını koklamakta zihninizi açıp ferahlık verecektir.

4. Bulantı ve Hazımsızlık

Nane, Zencefil, Fesleğen, Lavanta, Rezene, Gül ve Papatya yağları mide bulantısı, kusma ve araba tutması gibi rahatsızlıklar için kullanılabilir. İster masaj yaparak, ister koku olarak kullanabilirsiniz. Karın üzerinde masaj yaparak hazımsızlığı gidermeye yardımcı olabilirsiniz.

5. Ruhsal Rahatlama

Fesleğen, Bergamot, Yasemin, Adaçayı, Gül ve Melissa yağlarını masaj, banyo suyuna ekleme veya inhalasyon (bir kaba kaynar su ve birkaç damla ekleyerek buharı soluma) yöntemleriyle kullanabilirsiniz.

6. Cilt ve Saç Bakımı

Her sabah aç karınla 1 tatlı kaşığı Çörek Otu yağı içmeniz genel sağlığınıza faydası yanında beyazlayan saçlarınızın tekrar kendi rengine dönmesini sağlar.
Adaçayı, Sedir, Biberiye veya Kekik yağıyla masaj yaparak veya kullandığınız ürünlere ekleyerek saç dökülmelerine engel olabilirsiniz.
Karabiber yağı, Ardıç, Selvi, Limon, Biberiye, Fesleğen yağlarını masaj, kompres veya banyo suyuna katmak gibi yöntemlerle kullanabilirsiniz.
Aynısafa, Buğday Özü yağı veya Badem yağı ile masaj yaparak cildinizi nemlendirebilir, cilt çatlaklarının iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

7. Oda Kokuları

Bir kaba kaynar su koyun ve Nane, Bergamot, Portakal, Limon, Melissa, Yasemin, Gül, Lavanta, Ardıç, Biberiye, Adaçayı gibi güzel kokulu aromatik yağlardan birini seçin ve birkaç damla damlatın. Mekânın güzel kokmasını sağlayacağı gibi astım veya depresyon gibi rahatsızlıklarınızı iyileştirmeye de yardımcı olur.
Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız