Ana sayfa Gündem İBB Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor

İBB Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor

0
PAYLAŞ

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü özel bir etkinlikle kutluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, gerçekleştirdiği özel programlarla kültür sanat hayatımıza katkılar sunmaya devam ediyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, bu kez de Kurtuluş Savaşı esnasında cesur Türk kadınlarının verdikleri millî mücadeleyi anmak üzere sergi, belgesel gösterimi ve konferanstan oluşan özel bir program düzenliyor.

Etkinliğin konu başlığını ‘Günümüz Kadınlarının Kadın Kahramanlara Vefa Borcu‘ oluşturuyor. 8 Mart Çarşamba günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 14.00te gerçekleşecek olan etkinliğin moderatör ve küratörlüğünü araştırmacı yazar İlknur Bektaş’ın üstleneceği programda, İstiklâl Harbi’nin isimleri farklı ama amaçları bir olan  on binlerce cesur ve kayıp kadınlar anılacak. Etkinlik, o dönemi hatırlatan kısa bir belgesel gösterimi ile başlayacak. Devamında İlknur Bektaş‘ın vereceği konferansta; Üsteğmen Kara Fatma, Kastamonulu Halime Çavus, Bodrumlu Ümmuşen Hatun, Osmaniyeli Tayyar Rahmiye, Aydınlı Efe Ayşe, Maraşlı Hüri Ana, Giresunlu Gül Pembe Hatun, Maraş Kahramanı Sanem Ayşe, Onbaşı Adile, Selanikli Muallim Asker Saime, Kılavuz Hatice, Kastamonulu Şerife Bacı ve Manisa Gördesli Makbule’nin hayatları ve hikâyeleri hakkında konuşulacak. Sergide ise vatanı iman gücüyle savunan bu on üç kahraman kadının fotoğrafları ve 50 özel seçki yer alıyor.

Etkinlik halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek etkinlik sonunda, İlknur Bektaş’ın yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan ‘İstiklâl’in Cesur ve Kayıp Kadınları‘ adlı kitabı da katılımcılara hediye edilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız