Ana sayfa Kültür Sanat İBB Kağızmanlı Hıfzı’yı Anma Programı Hazırlıyor

İBB Kağızmanlı Hıfzı’yı Anma Programı Hazırlıyor

0
PAYLAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, vefatının 99. yılında bir halk ve halk âşığı olan Kağızmanlı Hıfzı’yı düzenleyeceği özel bir etkinlik ile anacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, eserleriyle kültür sanat hayatımıza katkılar sunarak yeni kuşaklara yol gösteren değerli isimleri unutmuyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü; koşma, semâî, destan ve ağıt tarzında yazdığı şiirleriyle tanınan Osmanlı dönemi halk şairi Kağızmanlı Hıfzı’yı panel ve konserden oluşan dopdolu bir programla yâd edecek.

Vefatının  99. Yılında Kağızmanlı Hıfzı” adlı program, 5 Mart Pazar günü Fatih’te bulunan İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Programın sunuculuğunu Bilal Şaner üstlenecek. Etkinliğe gazeteci-yazar Ahmet Özdemir, Türk Halk Müziği sanatçısı Recep Ergül ile şair-yazar Bican Veysel Yıldız konuşmacı olarak katılacak. Etkinlikte Kağızmanlı Hıfzı’nın hayatı, eserleri ve anıları konuşulacak. Ardından halk âşıkları; Mahmut Işık, Mahmut Kağızmanlı ve Mustafa Aladağlı ile halk müziğinin sevilen sanatçısı Recep Ergül konser verecek.

Etkinlik halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek program, 15.00’te başlayacak.

Kağızmanlı Hıfzı kimdir? 

Ünlü halk şairlerimizden Kağızmanlı Hıfzı, Kars ilinin Kağızman ilçesinde 1893 yılında doğdu. Asıl adı Recep’tir. Doğum yerinden dolayı Kağızmanlı olarak anılır. Şiirlerinde Hıfzı mahlasını kullandı. Babasının gayretiyle dokuz yaşındayken hâfız oldu ve okuma-yazma öğrendi. Birçok halk şairi gibi o da toprak işçiliğinde, bahçecilikte ve meyve işçiliğinden hayatını kazandı. Şiir yazmaya on beş yaşındayken başlayan şair, şiirlerinde akıcı ve yalın bir dil kullandı. Yaşadığı olayları şiirlerine konu edinen halk şairi, 1918 yılında Kağızman’ın işgali sırasında vefat etti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız