Ana sayfa Kültür Sanat “İz Bırakan Muallim Mahir İz”e Özel Etkinlik

“İz Bırakan Muallim Mahir İz”e Özel Etkinlik

0
PAYLAŞ

İBB bünyesinde bulunan Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, ülkemizin kültür ve sanat birikimine önemli katkılarda bulunan Mahir İz için anma etkinliği düzenliyor. Etkinliğin amacı, ülkemiz kültür ve sanat birikimine katkı sağlayan öncü şahsiyetleri genç nesillere tanıtabilmek.

İz Bırakan Muallim Mahir İz Özel Etkinliği25 Şubat Cumartesi günü Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin Sultanahmet Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde saat 16:00‘da düzenlenecek.

Aynı zamanda, etkinlik çerçevesinde bir panel de yapılacak. Bu panele Prof. Dr. Mahmut Kaya, Prof. Dr. Yaşar Ferşahoğlu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı ve Dursun Gürlek gibi isimler de konuşmacı olarak katılacak. Panelin konusuysa  “Osmanlı’nın yıkılışı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna tanıklık eden, ilk Meclis’te zabıt kâtipliği yapan ve elli dokuz yıl öğretmenlik mesleğini icra ederek hayatını öğrencilerine adayan Mahir İz’in hayatı, eserleri, görüşleri, meslekî yaşamı, anıları ve ilmî şahsiyeti.

Mahir İz ile ilgili görsel sonucu
“Mahir Hoca’nın öğrencisi ve dostu Prof. Dr. Uğur Derman…”

Ayrıca katılımcıları bilgilendirmek amacıyla Mahir Hoca’nın öğrencileri de konuşma yapmak için panele katılacak.

Kısaca Mahir İZ:

28 Ocak 1895 yılında İstanbul’da doğan Mahir İz’in babası Medine ve Ankara kadılığı yapmış olan Seyyid İsmail Abdülhalim Efendi’dir. Mahir İz, kadılık görevi dolayısıyla ilden ile dolaşan babasıyla beraber Midilli, Balıkesir, Isparta, Medine ve Ankara’da bulunmuştur. İlk ve orta öğrenimini yaparak Ankara Sultanisi’nden mezun olmuştur. Eğitim hayatı boyunca çeşitli okullarda öğretmenlik ve müdürlük yapan Mahir İz ilk olarak 50’li yıllarda emekliye ayrılmıştır. Bir süre emeklilik hayatı yaşadıktan sonra, aynı sene içerisinde Taksim’de Yeni Kolej müdürlüğü ile eğitim hayatına geri dönmüştür. Buradaki görevinden sonraysa, eğitim hayatına üniversite hocası olarak devam etmiştir. Üniversite hocalığı görevi sebebiyle İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde bulunmuştur. Bu görevinden sonraysa, eğitim hayatına son vererek emekli oldu.  Vakıflarla ilgili önemli çalışmalarda da buunan Mahir İz, İslamî İlimler Araştırma Vakfı ile Türk Kültürü Vakfı’nın kurucuları arasında yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız