Ana sayfa Büyüteç Jestiniyap’ın Reklam Yüzü Mustafa Sandal

Jestiniyap’ın Reklam Yüzü Mustafa Sandal

0
PAYLAŞ

Jestiniyap akıllı telefon uygulaması kendisi gibi yeni olan reklamıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Reklamda verilmek istenen mesaj ise oldukça açık: jestini yap! Popüler kültürün bir getirisi olarak hayatımızda oldukça fazla yer tutan özel günlerde hediyeleşme alışkanlığı, jestiniyap uygulaması ile çiftlerin yükünü hafifletecek gibi görünüyor. Hediye seçenekleri ise oldukça geniş ve hatırı sayılır markalar olarak göze çarpıyor. Reklamda ünlü yüz olarak tanınan ve sevilen biri, Mustafa Sandal oynuyor.

Uygulamanın ismine cila niteliğindeki reklam müziğine ise kulaklarımız 90’lardan aşina. Reklam müziği olarak, Mustafa Sandal’ın 1996 yılında çıkardığı Gölgede Aynı adlı albümünde yer alan Jest Oldu parçası kullanılmış. Reklamda oynayan çiftimiz 1. ay dönümlerindedirler ve bu çok özel(!) günde taraflardan jest yapılması beklenir. Erkek karakterin bu günü unutmuş olması ise büyük bir toplum klişesi olduğu için, mesajın iletilmesinde toplum algısını kullanmaya yetiyor.

Buraya kadar her şey yolunda görünüyor, ta ki reklama toplumsal cinsiyet eşitsizliği penceresinden bakana kadar. Farklı hediye arayışları içerisinde geçen bir sevgililer gününün ardından reklamın en dikkat çekici özelliği ise jest yapmadığınız sürece vasatı aşamadığınız gerçeğiydi. Peki, jest yapmanın erkeklere özgü bir özellik olmadığını biliyor muyuz? İşte, reklamda ıskalanan nokta burasıdır. Elbette, bu reklama sadece çiftler açısından bakamayız, fakat kusursuz bir reklam olmadığını söyleyebiliriz. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız