Ana sayfa Genel Kalsiyum Hakkında Merak Edilen 5 Soru

Kalsiyum Hakkında Merak Edilen 5 Soru

0
PAYLAŞ
Kalsiyum vücudumuz için en önemli minerallerden biridir. Vücudumuz kalsiyum üretemez bu sebeple doğal yolla besinlerden ya da özel bir durumunuz var ise takviye ilaçlarla kalsiyum açısından vücudu desteklemek gerekir. Peki onu yeterince tanıyor musunuz?
Kalsiyumun tek kaynağı süt ve süt ürünleri midir?
Süt ve süt ürünlerinin kalsiyum kaynağı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Küçükken kemiklerin için süt iç diyen ve elimize bir bardak süt tutuşturan annelerimiz haklı. Ama sadece süt ürünleri değil, sebzeler de kalsiyum içeriyor. Lahana, ıspanak, brokoli, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum içeriyor. Yetişkin bireylerin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000-1200 mg  kadardır, 100 gram pişmiş ıspanak da yaklaşık 136 mg kadar kalsiyum içerir.
Anne karnındaki bebeklerin kalsiyuma ihtiyacı var mıdır?
Bebeğinizin kemik gelişimi için kalsiyuma olan ihtiyacı anne karnındayken başlar. Özellikle bebeğin gelişiminin hızlandığı hamileliğin son 3 ayında çok daha önemlidir. Sadece gebelikte değil bebeğinizi emzirdiğiniz sürede de annenin depolarının tam olması hem bebeğin hem de annenin sağlığı için çok önemli. Yeterli ve dengeli beslenemiyor ve besin öğelerini eksik alıyorsanız doktor gözetiminde besin takviyesi kullanabilirsiniz.
Böbrek taşlarını önlemek için diyette kalsiyumu sınırlamak gerekir mi?
Birçok böbrek taşı kalsiyum oksalat olarak adlandırılan bir çeşit kalsiyumdan oluşur. Ama bu taşların oluşumunu önlemek ya da tedavi etmek için diyetteki kalsiyumu kesmek gerektiğini söyleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmamakta. Aslında böbrek taşı oluşumunun altında yatan sebeplerde çok az kalsiyum ve yetersiz sıvı alımı olarak söylenebilir. Burada da doğru olan her şeyde olduğu gibi dengeyi sağlamak olmalı. Günlük almamız gerekenden ne eksik, ne de fazla…
Kalsiyum sadece kemik ve diş sağlığımız için mi önemlidir?
Kalsiyum kemik ve diş sağlığımız için en önemli minerallerden biridir. Ama vücudumuzdaki tek görevi bu değildir. Kaslarımızı hareket ettirmek, beyin ve vücudumuz arasındaki sinirsel iletimi sağlamak için de bu minerale ihtiyacımız var. Ayrıca kanın kan damalarında farklı alanlara taşınmasında, hormon ve proteinlerin salınımında da görevlidir.
Kalsiyum emilebilmek için D vitaminine ihtiyaç duyar mı?
Kalsiyum ve D vitamini için birbirinin partneri diyebiliriz. Yeterli D vitaminin olduğu ortamda kalsiyum en iyi şekilde emilir. D vitaminin en iyi kaynağı güneş ama aynı zamanda somon gibi yağlı balıklarda da var. D vitamini düzeyinizi kontrol ettirmenizin ve yetersiz ise takviye almanızın faydası olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız