Ana sayfa Otomobil Kış Lastiği Uygulamasında KHK Değişikliği

Kış Lastiği Uygulamasında KHK Değişikliği

0
PAYLAŞ

Resmi Gazete’de yayımlanan 687 sayılı KHK ile kış lastiği uygulamasında değişikliğe gidildi. Yeni KHK’da kış lastiğinin belli dönemler için zorunlu tutulması da yer aldı.

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutuldu. Bakanlık bu yetkisini valiliklere devredebilecek.

Söz konusu uygulama kapsamında, araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının görevlendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilendirildi.

CEZASI 625 TL

Yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 lira tutarında idari para cezası verilecek ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecek. Bakanlar Kurulu, idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya yetkili olacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANAN KARARIN METNİ

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız