Ana sayfa Sağlık Kışın Vefa Bozacısına, Yazın Vefa Gazozcusuna

Kışın Vefa Bozacısına, Yazın Vefa Gazozcusuna

0
PAYLAŞ
Girişimci üniversite öğrencisi Mahmut Saklı, ortağıyla beraber Fatih’in Vefa semtinde tam 90 çeşit gazozun bulunduğu bir dükkan açtı.

İstanbul’un Vefa semti bozasıyla ünlüdür. Kışın; kimi zaman soğuktan titreyenler kimi zaman yağmurdan, kardan kaçanlar Vefa Bozacısına sığınır hemencecik. Soğuyan vücudunu ısıtabilmek için…

Üniversite öğrencisi Mahmut Saklı sayesinde yazları da Vefa’da kendimizi bırakabileceğimiz serin bir yer olacak artık. Hava otuz kırk dereceyi aştığı zaman, alnımızdan boncuk boncuk terler düşmeye başladığında, sıcaktan sırtımız sırılsıklam olduğunda -20 metrekare de olsa- sığınabileceğimiz bir dükkan var.

İÜ İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde ve İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Kültürel Miras ve Turizm Ön Lisans Programı’nda öğrenim görmekte olan 25 yaşındaki Saklı’nın ortağıyla birlikte açtığı dükkanda ‘yok’ yok. Gazoz dükkanında kahvelisinden Hindistan Cevizli’sine, çikolatalısından damla sakızlısına her türlü damak zevkine uygun mamul var. Toplam 90 çeşit gazoz bulunan dükkanda illaki sizin de ağız tadınıza uygun bir tane vardır.

“Başlarda sadece bir şakaydı”

Dükkana Türkiye’nin birçok yerinde meşhur olan gazozlar da getiriliyor. Öğrenci Mahmut Saklı yaptığı açıklamalarda üniversiteyi kazanır kazanmaz çalışmaya başladığının da altını çizdi. Saklı, öncelikle bir gıda işletmesine sahip olduğunu söyledi. Gazozcu açma fikrinin başlarda sadece bir şaka olduğunu belirtti:  “Vefa’da esnaflık yapan dostlarım fikrimi sıcak karşılayarak beni teşvik etti. Yerli ve yabancı turist ile öğrenci müşteri potansiyelinin yüksek olduğu Vefa’da böyle bir teşebbüsün karşılık bulabileceği yönünde telkinlerde bulundular.”

Mahmut Saklı konuşmasına devam ederken şunlara da dikkat çekti. Yukarıda da söylediğimiz gibi Saklı, önceleri bir içecek işletmesine değil, yalnızca gıda işletmesine sahipti. Müşteriler ona genellikle global markaların ürünlerini soruyorlarmış, onları istiyorlarmış.

“Ben de ülkemizde her zaman daha iyilerinin olabileceğini düşünüyordum. Bundan hareketle yola çıktım. İnternette gazlı içeceklerin fiyatlarına bakarken önüme onlarca gazoz çeşidi çıktı. Bunların araştırmasına girdim. Önceki işletmede 15-20 çeşit gazozla bu işe bir adım attım. Daha sonra ortağım Anıl Karacaer ile dükkanı açtık.”

Mahmut Saklı, insanların gazoz dükkanını görünce öncelikle şaşırıp sonra gülerek tepki verdiklerini dile getirdi. İnsanları özellikle kendi memleketlerinin gazozlarını içebilmeleri mutlu ediyormuş.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız