Ana sayfa Kültür Sanat Nacer Khemir’den İç Isıtacak Bir Söyleşi

Nacer Khemir’den İç Isıtacak Bir Söyleşi

0
PAYLAŞ
Bab’Aziz, Kayıp Güvercin Gerdanlığı, Çöl İşaretçileri gibi filmlerin yönetmeni Nacer Khemir yaptığı açıklamalarda kendisi, filmleri ve hayatla ilgili önemli noktalara değindi.

Çektiği filmlerle dünya çapında yankı uyandıran yönetmen Nacer Khemir: “Filmlerimde kendimi değil, toplumda haksızlığa uğramış ve bir yeri olmayanlara söz vermek, onları anlatmak istiyorum” dedi. Khemir haksızlığa ve adaletsizliğe uğramış insanların sesini duyurmak için çabaladığını belirtti.

“Toplumun onda biri suyun üstünde ve dokuzu suyun altında” diyen Nacer Khemir, kendisini asıl ilgilendiren kısmın da suyun altı olduğunu söyledi. Nacer Khemir, UNESCO’nun sağladığı bursu alıp Fransa’nın başkenti Paris’e giderek sinema eğitimini tamamlamayı başarabilmiş.

Yönetmen Nacer Khemir, çektiği Bab’Aziz filmiyle hikayesini insanlara anlatmanın yanısıra farklı insanların kafalarında yerleşmiş olan İslam’ın kötü imajının ve İslam’ın karşısındaki önyargıların da yıkıldığının ve düzeltildiğinin altını çizdi. “İslam’ın çok korkunç bir şey olduğunu sandığını, ancak filmi izledikten sonra düşüncesinin değiştiği yazıyordu.” bu ifadeler Khemir’in bir izleyicisinin mektubundan.

Nacer Khemir kendi üslubundan, tarzından ödün vermeyeceğini ve birilerine yaranmak için böyle bir hainlik yapmanın doğru olmadığını sözlerine ekledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız