Ana sayfa Öne Çıkanlar Osmanlı Subayı Vizyona Hazırlanıyor

Osmanlı Subayı Vizyona Hazırlanıyor

0
PAYLAŞ
Oscar ödüllü Ben Kingsley, Game of Thrones oyuncusu Michiel Huisman ve Haluk Bilginer gibi önemli isimlerin rol aldığı Osmanlı Subayı Mayıs’ta vizyona girecek. 

Filmin yönetmeni Joseph Ruben “Yatağımdaki Düşman”, “The Forgotten”, “The Stepfather” ve “Çatı Katı” gibi yapımlara da imza atmıştı. Osmanlı Subayı’nın senaryosu Jeff Stockwell’in elinden çıktı.

Filmin Türk yapımcısı Yusuf Esenkal yaptığı açıklamalarda, Anadolu’da yazılı veya görsel anlatımdan ziyade sözlü anlatımın yaygın olmasına dikkat çekti ve filmin hikayesinin çıkış noktasına değindi: “Dede Korkut’tan başlıyor, ardından Selçuklu ve Osmanlı ile devam ediyor. Bizim hikayelerimiz sözlü anlatılır ve dilden dile dolaşır. Fakat bunların hem yazılı hem de görsel halleri bizde bulunmaz. O noktada oldukça geri kalmış vaziyetteydik. Şu an dünyada izlediğimiz filmlerin en büyük alametifarikası, kullanılan teknolojiden öte, hikayeler olmuş durumda. Bu hikayelerin de asıl sahibi bizleriz. Bu hayalden ortaya çıktı film. Bizim topraklarımızın hikayelerini bu işin en iyisi olan Hollywood’da ekrana taşımaktı amacımız.”

Filmin bütçesine de değinen Esenkal, film için 30 Milyon Dolar harcadıklarını ifade etti: “İçindeki yönetmeni, görüntü yönetmeni, senaristi, oyuncuları, kostümü, hepsi Hollywood makinesinden çıktı. O yüzden bir Amerikan yapımı. Filmin hikayesi Türk, yapımcıları ise Türk-Amerikan. Türklerin Hollywood’daki ilk filmi olduğunu söyleyebiliriz.”

Yapımcı Yusuf Esenkal, henüz filmin aslını dahi piyasada görmeden çeşitli yorumlar/eleştiriler yapanlar için de konuştu: “Henüz film vizyona girmeden Türkiye’de şöyle bir yansıması oldu, ‘Amerikalılar bizi güzel anlatmaz. Muhakkak bu yine Türklere zarar verecek bir filmdir’. Sözde soykırımı kabul eden taraftan da ‘Bu, soykırıma karşı yapılmış bir filmdir gibi bir yansıma oldu ve böylece tartışmalar başladı. Halbuki aslında film bir hikayeyi anlatıyor. Amerikalı bir hemşirenin, Van’daki misyon hastanesine gelme kararı, akabinde yol boyunca yaşadıkları anlatılıyor. Bu sırada da 1914-1915 yıllarında Birinci Dünya Savaşı’nda Doğu Cephesi’nde neler olduğunu gösteriyor. Orada ortak bir acı yaşanıyor. Bu acı, savaş. Hem Ermenilerin Ruslarla bir olup Anadolu’da faaliyetlerini sürdürmesi hem de savaş esnasında bazı başıbozuklar tarafından Ermenilere yapılan bazı zorbalıklar ele alınıyor diyebiliriz. Yani aslında filmin, sayın Cumhurbaşkanının ‘Gelin bunu tarihçilere bırakalım’ dediği gibi, savaşın getirdiği ortak acıyı işleyen bir arka fonu var ama filmin asıl hikayesi klasik bir aşk hikayesi.”

Filmin Amerika’daki ilk Türk filmi olmasından dolayı çok zorlandıklarını ifade eden Esenkal, tabiri caizse surda bir gedik açtıklarını da sözleri arasına ekledi. Osmanlı Subayı filminin sadece bir girizgah olduğunun altını çizerken “Aslında sıfırdan bir yapmak zordur ama birden 10 yapmak kolaydır derler. Osmanlı Subayı, bizim sıfırdan bir yapış hikayemiz. Şimdi Hollywood ile ortak yapım yeni filmler geliyor. Mevlana filmine başladık. Umuyoruz ki bu sefer hem o surdan açılan gedikten iyi bir yapımla geçeceğiz hem de artık diğer hikayelerimizin de önü açılacak. Önümüzde birçok hikayemiz var” değerlendirmesini de yaptı.

Y Production ve Es Film’in ortak yapımıyla ortaya çıkan film Amerika’da 10 Mart’ta vizyona girdi, Türkiye’de ise vizyon tarihi 19 Mayıs olarak belirlendi.

Osmanlı Subayı Fragmanı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız