Ana sayfa Öne Çıkanlar Ottoman Cricket Club 135. Yılını Kutluyor

Ottoman Cricket Club 135. Yılını Kutluyor

0
PAYLAŞ

Cape Town Osmanlı Mektebi’nin öğrencileri tarafından 1882 yılında kurulan ve pek çok başarıya imza atmış olan Osmanlı Kriket Kulübü 135. yılını kutluyor.

Osmanlı Kriket Kulübü Osmanlı’nın Güney Afrika’ya Şeyhülislam olarak gönderdiği Ebubekir Efendi’nin açtığı “Cape Town Osmanlı Mektebi”nin öğrencileri tarafından 1882 yılında kuruldu.

Bir Osmanlı âlimi olan Ebubekir Efendi Afrika dilindeki ilk kitap olan Beyanü’d-Din’i yazmıştır. Eşi Tahora Hanım meşhur kâşif Kaptan Cook’un yeğenidir.

Güney Afrika’da ilk İslam mekteplerini de açan Ebubekir Efendi 1882 yılında Ottoman Cricket Club’u kurmuştur. Döneminde okulun tüm masrafları Osmanlı Devleti tarafından karşılanmıştır. Mühr-i Hümayun’u andıran Ottoman Cricket Club’ın arması, Osmanlı bayrağının hilal ve yıldızı ile süslenmiştir.

Ottoman Cricket Club Hizmet Binası TİKA Tarafından Yenilendi

Uzun bir aranın ardından yeniden 1. Lig’e yükselen Osmanlı Kriket Takımı’nın hizmet binası Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) tarafından yenilendi ve böylece Osmanlı Kriket Takımı’ modern kulüp binası ve antrenman sahasına kavuşmuş oldu.

Güney Afrika Müslüman Ulema Konseyi Başkanı İrfan Abrahams, açılış töreninde TİKA’nın verdiği desteğin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, bunun karşılığını gelecek 10 yılda alacaklarını söyledi.

Kriket takımındaki oyuncularının çoğunluğu Müslümanlardan oluşuyor.

TİKA Başkanı Serdar Çam, Osmanlı Kriket Kulübü’nün 135. yıl kutlamasında okunan hatim görüntülerini paylaşarak “Dünyada 135 yıldır “Osmanlı” olan tek spor klubü “OTTOMAN CRICKET CLUB” olsa gerek. Mirasına sahip çıkan Güney Afrikalı Müslüman azınlık. Kriketten hiç anlamasak da bu güzel mirasa sahip çıkmak boynumuzun borcu.” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız