Ana sayfa Öne Çıkanlar Reflü Hastalığına İyi Gelecek 8 Besin

Reflü Hastalığına İyi Gelecek 8 Besin

0
PAYLAŞ

Reflü hastalığıyla alakalı hepimiz bir şeyler biliyoruz. Peki gerçekte reflü nedir? Belirtileri nelerdir? Hangi besinleri tüketmek daha faydalıdır?

Reflü Nedir?

Midedekilerin ağızdan geri gelmesi biçimdeki bir sindirim sistemi hastalığı.

Belirtileri Nelerdir?

Oldukça yaygın görülen bir hastalık olan reflü çok uzun sürebilir ve kişilerin yaşam kalitesini önemli oranda bozabilir. Göğüs arkasında yanma hissi fark edilir, sırta ve boğaza yayılabilir. Bu yanma yemeklerden 30 dakika sonra başlar, egzersiz ve öne eğilmekle artar. Ayrıca aşırı geğirme, hazımsızlık, uzun süreli öksürük, kusma, geceleri boğulma hissi, sırt ağrısı, ağza acı ve ekşi suların gelmesi, ağza kötü kokular gelmesi, diş çürükleri, kronik farenjit, boğazda yanma hissi ve ses kısıklığı gibi belirtilerle de kendini gösterir.

Hangi Besinler Reflüye İyi Gelir

1. Yulaf: Midenin kolay sindirebileceği besinlerin başında lifli besinler vardır yulaf ise lif açısından çok zengin bir besindir. Özellikle az yağlı süt ile tüketildiğinde yulaf ezmesi ve ekmeği hem reflüye iyi gelir hem de uzun süreli tokluk hissi verir.

Balık Omega 3 açısından çok zengin bir besindir.

2. Balık: Yağ ve asit bakımından çok dengeli olması sebebiyle reflüye çok iyi gelir. Reflü rahatsızlığı olanların mutla çokça tüketmesi gerekir.

3. Kereviz: Düşük kalorili ürünler reflüye çok iyi gelir. Kerevizde kalorisi çok düşük ve reflü hastalarının tüketmesi gereken sebzeler arasındadır.

4. Lahana: C vitamini çok yüksek olan lahana asit oraanınında düşüklüğünden dolayı reflü haslatalarının tüketmesi gerekir.

5. Muz: Ph değerlerinin düşüklüğü ve enerji vermesi sebebiyle reflü hastaları rahatlıkla tüketebilir.

Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir.

6. Brokoli: Reflü semptomlarının azalmasına yardımcı olan brokoli, besin değeri bakımından çok yüksek bir sebzedir. Mide yanmasına da iyi geldiği için iyi bir alternatif öğün olabilir.

7. Haşlanmış Patates: Nişasta oranı oldukça yüksek olan patates haşlanıp tüketilince reflü hastalarına iyi gelir.

8. Şeftali: Lif bakımından zengin meyvelerin başında şeftali gelir. Sindirimi kolay ve asit içermeyen bu besini reflü hastaları öğünlerinde tercih edebilir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız