Ana sayfa Genç Ruhunuza Dokunacak 6 Kitap Tavsiyesi

Ruhunuza Dokunacak 6 Kitap Tavsiyesi

0
PAYLAŞ

Kitaplar pusula gibidir. Hayatımıza yön vermemize yardımcı olurlar. Evet kimi kitap iyi, kimisi de kötü bir rota sunar bizlere. Ama ruhunuza dokunanlar daha çoktur. Biz de sizler için ruhunuza dokunacak kitaplardan seçmeler yaptık…

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Bir gün Pilot’un uçağı Sahra Çölü’ne düşer. Orada B612  Asteroid’inde yaşayan Küçük Prens ile karşılaşır. Küçük Prens ona dünyaya gelene kadar yolda yaşadığı maceraları anlatır. Bu kitap bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasına bir eleştiri niteliğindedir.

Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Zeze Brezilya’da  fakir bir ailenin dördüncü çocuğudur. Sevimli ama bir o kadar da yaramazdır. Her gün dayak yer ama yine afacanlığına devam eder. Babası işten çıkarılınca taşınmak zorunda kalırlar. Yeni evlerinin bahçesindeki portakal ağacıyla hayal dünyasında yaşar. Bir gün kasabalarındaki “Portekizli” ile tanışacaktır ve bu geri kalan yaşamına da büyük etki edecektir.

İnsan Ne ile Yaşar? – Lev Nikolayevic Tolstoy

İnsanın kaderini ve ne ile yaşadığı sorgulanan kitapta “İnsan ne ile Yaşar?”, “İnsana Çok Toprak Gerekir mi?”, “Tek Kıvılcım Tüm Evi Kül Eder” ve “Üç Soru” gibi hikâyelere yer verilir.

Monte Cristo Kontu – Alexandre Dumas

Edmond Dantes bir gemide yardımcı kaptanlık yapmaktadır. Sefere çıktıkları bir gün geminin kaptanı hastalanır ve ölür. Ölmeden önce Edmond’a Elbe Adası’nda sürgünde olan Napolyon’a bir zarf ulaştırmasını ister. Gemiyi Marsilya’ya sağ salim getiren Edmond’a, Morrel Şirketi’in sahibi Pierre Morrel, geminin kaptanı olmasını teklif eder. Böylelikle kendini her şeyden habersiz etrafında dönen kıskançlık ve ihanetlerin ortasında bulur.

Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Elizabeth, Bennet Ailesi’nin beş kızından ikincisidir. Bulunduğu sosyal statüye rağmen kendini eğitmiş kültürlü bir kızdır. Charles Bingley adında bir beyefendinin Netherfield Park Mâlikânesi’ni kiralamasıyla onun yakın arkadaşı Bay Darcy ile tanışır. Bu tanışma kendisini farklı şekillerde sınayarak mutluluğa kavuşturacaktır. Yazar, bir aşk hikayesi üzerinden dönemin sosyal durumunu eleştirel bir şekilde ele almıştır.

Uçurtma Avcısı – Khalid Hosseini

Emir ve Hasan, Kabil’de yaşayan iki süt kardeştir. Aynı evde büyümelerine rağmen ikisi birbirinden çok farklı dünyalara sahiptir. Emir zengin bir iş adamının oğlu, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Sovyetler’in Afganistan’ı işgaliyle beraber Emir ve babası ülkeyi terk ederek California’ya yerleşir. Emir geçmişini unutmak istese de Hasan’ı unutamaz…

Keyifli okumalar dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız