Ana sayfa Gündem Sherlock Holmes Severlere Tavsiye Kitaplar

Sherlock Holmes Severlere Tavsiye Kitaplar

0
PAYLAŞ

Hazırlayan: Zeyneb Sümeyye Ceyhan

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle‘un kaleme aldığı dünyaca ünlü hayali karakterdir. Polisiye Edebiyatı denildiğinde akla ilk onun ismi gelir. Birçok dile çevrilen bu roman ve hikayeler serisi yüzlerce kez de radyo tiyatrosu, sinema filmi ve televizyon dizisine uyarlanmıştır. Kitaplara geçmeden önce isterseniz bu ünlü dedektifin doğuşuna sebep olan Sir Arthur Conan Doyle‘u tanıyalım.

Sir Arthur Ignatius Conan Doyle Kimdir?

Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859‘da Edinburghİskoçya‘da doğmuştur. Edinburgh Üniversitesi‘nde 1876 – 1881 yıllarında tıp öğrenimi görmüştür. Eğitimine devam etmekteyken bir yandan da kısa hikayeler yazmaktaydı. İlk hikayesi yirmi yaşındayken Chambers’s Edinburgh Journal dergisinde yayımlandı. Öğrenimini tamamladıktan sonra Batı Afrika sahillerine yolculuk yapan gemilerde hekimlik yaptı. Ardından Plymouth‘da kendi muayenehanesini açtı. Portsmouth‘ta hekimliğe 1882‘de başladı. Hasta beklerken hikaye yazmayı sürdürmüştür. Sherlock Holmes karakteri de burada ortaya çıkmıştır. Hristiyanlığı reddederek 1875 yılında bir agnostik olan Doyle doktorasını 1885‘te ‘Tabes Dorsalis’ üzerine yaptı. Aynı yıl Louise Hawkins ile evlendi. Vereme yakalan karısı 4 Temmuz 1906‘da yaşamını yitirdi. 1907‘de Jean Leckie ile ikinci evliliğini yaptı. Conan Doyle‘un ikisi ilkinden, üçü ikinci eşinden olmak üzere 5 çocuğu olmuştur. 7 Temmuz 1930’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

Sherlock Holmes Romanları

1887‘de Beeton’s Christmas Annual‘da basılan ‘Kızıl Dosya’ ilk önemli eseriydi. Roman olarak yayınlanan Kızıl Dosya‘yı, Dörtlerin İmzası (1890), Baskerville Tazısı (1901) ve Korku Vadisi (1914) takip etmiştir.

Morgue Sokağı Cinayetleri – Edgar Allan Poe

Conan Doyle, Edgar Allan Poe‘ya (1809-1849) büyük hayranlık beslemekteydi. Sherlock Holmes karakteri üniversitedeki profesör Joseph Bell‘e benzetilse de Poe‘nun Morgue Sokağı Cinayetleri‘nden tanıdığımız C. Auguste Dupin‘i model alınmıştır. Bu model aynı zamanda kendisinden sonraki birçok polisiye karakteri de şekillendirmiştir. Morgue Sokağı Cinayetleri, Marie Roget’in Sırrı ve Çalınan Mektup olmak üzere 3 seri hikaye niteliğindedir.

Sherlock Holmes Hikayeleri

Sherlock Holmes, yayınlanan dört roman yanında 56 hikaye ile devam etmiştir. Bu hikayeler çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış ve daha sonradan kitap halinde basılmıştır. Hikayelerin çoğu Türkçeye tercüme edilmiş, ancak bir o kadarı da çeviri beklemektedir.

AbdulHamid ve Sherlock Holmes – Yervant Odyan (1911)

AbdulHamid Han bilindiği üzere gerçek bir Sherlock Holmes hayranıdır. Öyle ki Sherlock Holmes serisini okumuş ve koleksiyon oluşturmuştur. Rivayet olunur ki Sir Arthur Conan Doyle‘u İstanbul‘a davet edip onuruna ziyafet vermiştir. Aynı zamanda onu Mecidiye Nişanı ile şereflendirmiştir. Romanda AbdulHamid‘in hafiye teşkilatından adamlarının ölü bulunması ve Sherlock Holmes‘dan olayı aydınlatmasını istemesi işlenmiştir. Yetkin bir Tolstoy tercümanı olan Yervant Odyan‘ın bu romanında Savaş ve Barış‘ın gerçekçi havası görülmektedir.

Sherlock Holmes El Kitabı – Ransom Riggs (2009)

Sherlock Holmes severlerin El Kitabı haline gelebilecek bu eser, dedektifin olayları çözerken izlediği yöntemleri ele almaktadır. Kitap, Dedektiflik Becerileri, Hayatta Kalma Becerileri ve Hayat Becerileri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ek Bölüm‘de ise Sir Arthur Conan Doyle‘un kısa biyografisi ve Sherlock Holmes‘tan alıntılara yer verilmektedir.

Sherlock Holmes’un Gölgeleri

“Suç Aslında mantıktır.”

Kitap Edgar Allan Poe, Çehov gibi dokuz usta yazardan dokuz polisiye hikayeye yer vermektedir. Hikayeler Sherlock Holmes‘un da ortaya çıkışında etkili olmuşlardır. Kitab Giovanni Scognamillo‘nun Önsöz‘ü ile başlamaktadır.

Amanvermez Avni – Ebu’s Süreyya Sami

Amanvermez Avni, Ebu’s Süreyya Sami tarafından kaleme alınmış polisiye hikaye serisidir. Sherlock Holmes‘tan etkilenilerek kaleme alınmıştır. Kitabın ana karakteri Avni, Osmanlı‘nın son döneminde İstanbul‘da yaşamaktadır. Hafiyelik yapmakta olan Avni ve yardımcısı Arif, karşılaştıkları olayları titizlikle inceleyip farklı gibi görünen parçaları birleştirirler. Kitap aynı zamanda yazıldığı dönemin sosyal ve kültürel özelliklerini de yansıtmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız