PAYLAŞ

Onur Eğri gezdi, gördü, yazdı…

Mevsim kış ise ve tatil için nereye gitsem diye düşünüyorsanız Ukrayna kesinlikle mükemmel bir adres. Sizin için hazırladığım Ukrayna gezi notları ile seyahatinizden önce planlama yapmanıza bir nebze yaprdımcı olmak istedim.

Kışın beyaz bir örtüyle sarmaladığı Ukrayna, ziyaretçiler için muhteşem fotoğrafik manzaralar sunuyor. İnsanların cana yakınlığını hissedebileceğiniz nadir ülkelerden birisi Ukrayna.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ama tabiki her ülkenin iyi ve kötü yanları vardır. Ve bunları oraya gitmeden önce bilmek herkesin hakkıdır. Bu yüzden sadece güzelliklerini anlatmak yerine, her iki yönüyle de değerlendirmeye çalışacağım.

— Detay Haber: Ukrayna’ya Pasaport Kalkıyor —

Ukrayna Türkiye’ye kıyasla daha ucuz bir ülke. Kiev’e gidip çok ucuz fiyatlara hostellerde kalabilir, yada gene çok uygun fiyatlara kendinize özel daire kiralayabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine giderken taksi kullanabilirsiniz. Ama taksiyi hava alanından birisine ayarlatmanızı tavsiye ederim. Değilse normalin 3-4 katı fiyat isteyebiliyor taksiciler.

Özgürlük Meydanı

Kiev Gezi Rotası

Kiev’in ana caddesi Khreshchatyk Caddesi’dir ve bu caddenin ucu Maidan meydanına çıkar. Ukrayna’da zamanınızın büyük bir bölümünü burada geçirebilirsiniz. Maidan’dan yürüyerek Özgürlük Meydanı’na çıkabilirsiniz. Özgürlük meydanı’nda bir çok büfe tarzı dükkanla ve tarihi kiliseler’le karşılaşırsınız. Bu kiliselerden birisi de St. Andrew Kilisesi’dir. St. Andrew kilisesi’nin çan kulesine çıkıp Özgürlük Meydanı’nı yüksekten izleyebilirsiniz.

Kiev’de metro çok kullanışlıdır. Gitmek istediğiniz yerlere metro’yla kolayca ulaşabilirsiniz. Bunlardan bir taneside Pechersk Lavra Manastırı’dır. Mağaralar manastırı olarakta bilinir. Burası da Kiev’in ilk göze çarpan mekanları’ndan ve mutlaka görülmeye değer bir yer. Burada da manastırın çan kulesine çıkarak şehir manzarası’nı ve Dnipro Nehri’nin bütün güzelliği’ni izleyebilirsiniz.

Savaş Müzesi

Pechersk Lavra Manastırı‘ndan sonra yürüyerek Savaş Müzesi’ne gidebilirsiniz. Savaş Müzesi; açık bölüm ve kapalı bölüm olarak iki kısımdır. Müze, ikinci dünya savaşı zaferi anısına yapılmış bir komplekstir. Açık bölümde 102 metre yüksekliğinde Anavatan Annesi Heykeli ve savaşta kullanılan ağır silahlar sergilenmektedir. Kapalı bölüm Anavatan Annesi Heykeli’nin altındaki iki katlı müze bölümüdür. Bu bölümde İkinci Dünya Savaşı’na ait belge, fotoğraf, ve savaşta kullanılan katliam araçları sergilenmektedir.

Kiev’e gitmişken klasik şehir gezisinin dışına çıkarak, şehrin dışında bir bölgede bulunan, Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogovo Açık Hava Müzesi‘ne gidebilirsiniz. Pirogovo Ukrayna’daki altı bölgeye ait insanların gerçekte yaşamış olduğu 100 ila 350 yıl arasında geçmişe sahip yöresel evlerin ve yöresel köylerin bulunduğu bir müze’dir. Ve insana muhteşem bir seyir zevki veren bir yerdir.

Avrupa’nın En Büyük Açık Hava Müzesi Olan Progovo

Ukrayna yemek konusunda bir çok alternatif sunuyor. Ama şimdiden söylemeliyim, farklı tatlara alışık ve açık değilseniz yöresel tatları tatma konusunda biraz bocalayabilirsiniz. Ukrayna mutfağında genel bir sarımsak tadı hakim. Alışık olmayanlar için tatlar biraz garip gelebilir ama farklı tatları mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Çünkü bazı tatlar çok hoşunuza gidebilir. Ama tatlara genede alışamamışsanız şehirdeki Türk ve Arap restorantlarını da deneyebilirsiniz.

Ukrayna tatile doyacağınız ve kesinlikle memnun ayrılacağınızı düşündüğüm bir ülke. Bu yüzden tatile gitmek isteyenlere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir yer.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız