Ana sayfa Gündem Sudanlılar Türk Filmleriyle Buluşacak

Sudanlılar Türk Filmleriyle Buluşacak

0
PAYLAŞ
Türkçenin tüm dünyaya tanıtılması gibi önemli bir görev doğrultusunda faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü, Sudan’da film günleri düzenliyor. 

Sudan’ın başkenti Hartum‘daki Kültür Merkezi’nin bahçesinde gösterilen filmlere ilgi büyük. Film günlerinin açılışı 18 Mart Çanakkale Destanı‘nı konu alan ‘Son Mektup‘ filmiyle yapıldı.

Sudan’da sinemaya gönül vermiş sinemaseverlerden yoğun ilgi gören etkinlik dahilinde, gelecek aylarda da “Canım Kardeşim”, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Eşkıya”, “Babam ve Oğlum” ile “Vizontele” gibi önemli yapımlar da seyircilerin beğenisine sunulacak.

Yönetmenliği Yavuz Turgul tarafından yapılan Eşkıya filminden bir kare. 1996

Hartum Yunus Emre Enstitüsü Kültür Merkezi Müdürü Feyzullah Bahçi; yaptığı açıklamalarda, her aya bir tane tekabül edecek şekilde, toplamda on tane Türk filminin gösterileceğini ifade ederken sözlerine şunları da ekledi:

“Kursiyerlerimize Türk kültürünü öğretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkçe derslerinin, farklı kültür çalışmalarımızın yanına Türk sinemasını da eklemek istedik. Arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler sonucu gösterimlere Çanakkale Destanı’nı anlatan Son Mektup filmiyle başladık. Sudanlı kardeşlerimizle duygu dolu anlar yaşadık.”

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız