Ana sayfa Teknoloji Twitter Lite Yolda: Twitter Küçülüyor

Twitter Lite Yolda: Twitter Küçülüyor

0
PAYLAŞ
Twitter daha önce benzerini Facebook’un yaptığı şekilde bir geliştirme çalışması yapıyor.

Yavaş internetler için, ‘küçük’ Twitter geliyor… Bilindiği üzere internet hızı ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişkenlik gösteriyor. Her yerde aynı olması imkan dahilinde değil. Mesela Amerika’da internet çok çok hızlıyken, ülkemizdeki hızı oldukça yavaş.

Haliyle interneti bizim ülkemizdeki internet hızının çok daha altında bir hızda kullananlar da var dünyada. İnternet hızındaki yavaşlığa örnek olarak bir ülke gösterelim. Bu konuda Hindistan gayet kalabalık nüfus yapısıyla ve yer yer engebeli coğrafyasıyla özellikle dikkat çekiyor. Yine Hindistan nüfusunun büyüklüğü nispetinde internet pazarında iyi bir paya sahip. Teknoloji firmaları ülkenin bu özelliği dolayısıyla Hindistan şartlarına uyumlu telefonlar üretme çabasında.

Facebook’un bu soruna nasıl bir çözüm bulduğuna hepimiz şahit olmuştuk. Facebook’a alternatif olarak geliştirdiği Facebook Lite aslı kadar iyi olmasa da insanlar tarafından çokça tercih edildi. Facebook Lite hem telefonunuzu hızlandırıyor hem de daha az veri tüketmesini sağlıyordu.

Twitter, Facebook’tan örnek almış olacak ki o da, bugün Twitter Lite’yi duyurdu. Özellikle internete erişimin yavaş olduğu yerlerde %70 oranında veri tasarruf sağlayan Twitter Lite’nin, uygulamayı %30 daha hızlı hale getirmesi bekleniyor. Twitter Lite görüntü ve videoları yalnızca siz isterseniz açacak. Tıpkı WhatsApp’taki gibi henüz indirmediğiniz görseller bulanık bir biçimde gözükecek ve direkt olarak indirilmeyecek. Bu da büyük oranda veri tasarrufuna yol açacak.

Twitter Lite, Google ortaklığıyla geliştirilmiş. Eğerki telefonunuz Android işletim sistemine sahip ise, Twitter bildirimlerini alacaksınız. Fakat Android değil de, İOS işletim sistemi kullanıyorsanız bildirimleri henüz alamayacaksınız. Twitter’in bu sorunu kısa zamanda çözmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız