Ana sayfa Genel Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ‘Adalet’ Arayışında

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ‘Adalet’ Arayışında

0
PAYLAŞ

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 3-7 Kasım 2017 tarihlerinde ‘Adalet’ arayışında olan sinema severler ile buluşacak.

‘Herkes İçin Adalet’

Festival 7 yıl önce ‘Herkes İçin Adalet’ söylemiyle İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenmeye başlamıştı. Uzun ve kısa metraj film yarışmalarının da düzenleneceği festivalde ana tema yine ‘Adalet’ olacak.

7. USCFF Altın Terazi Film Yarışması’nda ödüller uzun metrajda 10.000 euro, kısa metrajda ise 2.500 euro olarak belirlendi.

Yarışma, film gösterimleri, paneller ve atölye çalışmalarının yanında ‘Hukuk Devletinin Terör ve Darbelere Karşı Korunması’ başlığı altında akademik sunumlar da yer alacak. Yarışma için başvurular başladı ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer çalışmalar hakkında şöyle konuştu:

“2010 yılında yapılan ‘Dünyada ve Türkiye’de Ceza Hukuku Reformları’ kongresi sonrasında adalet arayışının ve tartışmalarının sadece akademisyenler arasında yapılmaması gerektiği, daha çok kişinin bu sürece katılması ve tüm topluma ulaşılmasının önemi gündeme geldi. Bunu sağlamanın en iyi yolunun sanat olduğu inancı ise akla ilk sinema ve film düşüncesini getirdi. Çünkü sinema adeta toplumun aynası. Her ne kadar sinema için hayal dünyası dense de, yaşamda  ne varsa sinemaya o yansıyor. İçinde bir miktar hayal gücü tabi ki var ama zaten adalet için, gerçeğe ulaşmak için de bir miktar hayal gücü gerekiyor.”

Gösterimler Nişantaşı City’s ve Beyoğlu Atlas Sineması‘nda gerçekleşecek.

Festival başvurusu ve ayrıntılı bilgi için; http://www.icapff.com/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazınız